Kościół wobec związków partnerskich. Ks. prof. Kobyliński: katolicyzmowi grozi schizma
- Kościół katolicki w Polsce też jest podzielony, coraz bardziej widać różnice między frakcją liberalną a konserwatywną. To pęknięcie nie jest tak widoczne, jak chociażby w Niemczech czy w Stanach Zjednoczonych, ale jeśli dojdzie do schizmy w Kościele katolickim w Europie czy Ameryce, to oczywiście jej przyczyną będą kwestie antropologiczne czy etyczne - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński (UKSW).
2024-07-03, 11:55
Projekt ustawy o związkach partnerskich będzie propozycją rządową. Premier Donald Tusk uważa, że rząd powinien wziąć na siebie tę odpowiedzialność, bo da to większe szanse na zdobycie większości do przegłosowania tego projektu. Nadal nie ma zgody co do niektórych zapisów projektu jednego z koalicjantów - Polskiego Stronnictwa Ludowego.
PSL nie zgadza się między innymi na wspólną opiekę par jednopłciowych ze związków nieformalnych nad dziećmi i formalizowanie związków w urzędzie stanu cywilnego.
"Realny spór światopoglądowy"
Ks. prof. Andrzej Kobyliński zauważył, że legalizacja związków partnerskich zależy od nastrojów społecznych, jednak jej wprowadzenie jest kwestią czasu. Jak dodał, jest to "realny spór światopoglądowy, ideowy czy też religijny", a "solidne argumenty" mają w nim zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy takiego rozwiązania.
- Pytanie o legalizacje związków jednopłciowych jest czymś, co dotyka także religii, ale jest to kwestia światopoglądowa, antropologiczna czy filozoficzna. Gdy chodzi o polityków obecnej kadencji, to nie ma większości dla takiego rozwiązania, bez PSL Platforma, Lewica i Polska 2050 nie mają wymaganej większości głosów. Wydaje się, że w tej kadencji nie będzie tej legalizacji, natomiast debata będzie się toczyć, będzie przedmiotem dyskusji społecznej - komentował.
REKLAMA
"W Polsce chowamy głowę w piasek"
Gość audycji zwracał uwagę, że na świecie ta kwestia jest przedmiotem poważnych sporów w Kościele, m.in. jeśli chodzi o małżeństwa czy dopuszczanie do biskupstwa osób homoseksualnych. - Katolicyzm stoi przed zagrożeniem realnej schizmy, o tym się bardzo mówi w Niemczech czy Stanach Zjednoczonych - zaznaczył.
- W Polsce udajemy, że nie ma tych pęknięć i wyzwań, chowamy głowę w piasek i udajemy, że owszem są jakieś problemy, ale to daleko, natomiast u nas jest wszystko super i nic nam nie zagraża. Mamy globalne badania Pew Research Center, zaprezentowane w 2018 r., z których wynika, że to właśnie Polska ma pierwsze miejsce na świecie, gdy chodzi o tempo sekularyzacji młodego pokolenia w stosunku do religijności ludzi dorosłych - mówił ks. prof. Kobyliński.
Posłuchaj
Wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich było jednym ze stu konkretów na pierwsze sto dni rządów, które w czasie kampanii wyborczej ogłosiła Koalicja Obywatelska. Poparcie dla związków partnerskich deklarowały w kampanii również inne partie wchodzące w skład obecnej koalicji.
W projekcie ustawy znajdują się między innymi zapisy o prawie do udzielania partnerowi informacji o stanie zdrowia, wspólnym rozliczeniu podatkowym, dziedziczeniu w pierwszej linii, rencie po zmarłym i zasiłku opiekuńczym w przypadku sprawowania opieki nad partnerem.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Pomówmy o tym
Prowadzący: Paweł Wojewódka
Gość: ks. prof. Andrzej Kobyliński (UKSW)
Data emisji: 02.07.2024
Godzina emisji: 21.07
PR24/ka/wmkor
REKLAMA
REKLAMA