Będą ograniczenia w najmie krótkoterminowym? "To miasto powinno decydować"

- Obawiam się rozwiązań ogólnopolskich, np. wprowadzenia jakiegoś podatku, którym chciano by zniechęcić właścicieli mieszkań do ich najmu krótkoterminowego i skłonić, by przeszli na najem długoterminowy. To powinno się pozostawić władzom poszczególnych miast - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wielgo (RynekPierwotny.pl). Gościem audycji był też Tomasz Mądry (Polski Instytut Ekonomiczny).

2024-10-09, 14:40

Będą ograniczenia w najmie krótkoterminowym? "To miasto powinno decydować"
Najem krótkoterminowy budzi coraz więcej wątpliwości. Władze Krakowa i Sopotu chcą uregulowania tego rodzaju działalności. Foto: Shutterstock/RossHelen

Ograniczeń dla najmu krótkoterminowego chce minister funduszy i polityki regionalnej. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w rozmowie z Polskim Radiem zapowiedziała stworzenie rejestru mieszkań wynajmowanych na krótki termin oraz zmodyfikowanie systemu podatkowego.

"Są miasta, w których ten problem zaczyna nabrzmiewać"

Podatek ogólnopolski od najmu krótkoterminowego to nie jest dobry pomysł - uważa Marek Wielgo, który był gościem magazynu SALDO w Polskim Radiu 24. Jego zdaniem lepiej jest to zostawić do uregulowania poszczególnym miastom, uwzględniając ich specyfikę turystyczną. - Są takie miasta, którym zależy na turystach, a których baza hotelowa jest bardzo skromna. Są też takie, jak Gdańsk, Kraków, Warszawa czy Wrocław, w których ten problem zaczyna nabrzmiewać. Jestem za tym, żeby każde miasto regulowało to w zależności od sytuacji i potrzeb - stwierdził.

"Spadek jakości życia mieszkańców"

Ekspert zwracał także uwagę na niedogodności dla mieszkańców miast towarzyszące wzrostowi tego sektora. - Począwszy od nieuczciwej konkurencji z branżą hotelarską, poprzez spadek dostępności mieszkań dla lokalnych mieszkańców przez wzrost cen i czynszów. Do tego dochodzą problemy związane z wypychaniem mieszkańców na przedmieścia, spadkiem ich komfortu życia - wymieniał.

Posłuchaj

Marek Wielgo i Tomasz Mądry o rynku mieszkaniowym w Polsce (Saldo) 26:06
+
Dodaj do playlisty

Rosną ceny mieszkań w małych i średnich miejscowościach

Ceny mieszkań w sześciu największych polskich miastach we wrześniu były stabilne - podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Dynamika wzrostu cen spadła i pod koniec roku wzrost rok do roku pozostanie dwucyfrowy jedynie w Warszawie i Gdańsku. Z raportu wynika, że we wrześniu bardziej niż w poprzednich miesiącach wzrosły natomiast ceny mieszkań w średnich i w małych miastach.

REKLAMA

Tomasz Mądry ocenił, że te trendy w dużych miastach utrzymają się w najbliższym czasie. - Warto też zaznaczyć, że mówimy o bardzo dużym wzroście wynagrodzeń w Polsce. Ludzi na te mieszkania może być stać. Popyt na rynku kredytowym pomimo braku dodatkowych rządowych programów jest dalej na wysokim poziomie, pomimo tego, że w Polsce mamy najdroższe kredyty w całej UE - zauważył.   

Czytaj także:

* * *

Audycja: Saldo
Prowadzący: Marek Klapa
Goście: Marek Wielgo (rynekPierwotny.pl) i Tomasz Mądry (Polski Instytut Ekonomiczny)
Data emisji: 9.10.2024
Godzina emisji: 12.32

REKLAMA

PR24/ka/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej