Aktualne wydarzenia z kraju i ze świata komentuje prof. Henryk Domański
Pomysł PiS na tajne obrady Sejmu, zaskoczenie w sprawie Mariusza Kamińskiego i emocje wokół prof. Bogdana Chazana. To główne tematy, które w Polskim Radiu 24 komentował prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
2014-06-12, 13:20
Posłuchaj
Prawo i Sprawiedliwość ma plan działania po posiedzeniu Sejmu, na którym nie zdołano uchylić immunitetu byłemu szefowi CBA, Mariuszowi Kamińskiemu. Pomysł zakłada odtajnienie akt i powołanie komisji śledczej w sprawie działania organów państwa.
PiS odtajni obrady?
Rzecznik partii Adam Hofman wskazuje, że na wtorkowym posiedzeniu nie było informacji zagrażających bezpieczeństwu państwa. Pojawiły się natomiast takie, które mogły zagrażać „elitom III RP”. Stąd pomysł odtajnienia wszystkich akt z posiedzenia.
– Po wystąpieniu Kamińskiego i liczbie posłów, którzy głosowali przeciw lub w ogóle wstrzymali się od głosowania można wnioskować, że informacje, które pojawiły się na sali to fakty. Wniosek PiS jest racjonalny i aby uciąć te wszystkie plotki, to obrady powinny zostać odtajnione – mówił w PR24 prof. Henryk Domański, socjolog.
Rzecznik rządu zaskoczona
Małgorzata Kidawa-Błońska była zaskoczona wynikiem wtorkowego głosowania, którego wynik wydawał się przesądzony, ale na niekorzyść byłego szefa CBA. Rzecznik rządu radzi jak postąpić z posłami PO, którzy nie poparli uchylenia immunitetu Mariuszowi Kamińskiemu.
REKLAMA
– Mieliśmy w historii kilka przypadków, gdy posłowie nie wiedzieli na co głosują. Wniosek przeciw Kamińskiemu mógł być źle sformułowany. Jednak w przypadku Platformy niemożliwe jest, żeby tak wielu posłów wstrzymało się od głosu lub powiedziało „nie”, więc błąd lub przypadek mogły mieć miejsce, ale nie aż w takiej skali – ocenił Komentator PR24.
Chazan przekroczył prawo
Rzecznik rządu twierdzi, że w sprawie prof. Bogdana Chazana przekroczone zostało prawo. Małgorzata Kidawa-Błońska odniosła się w ten sposób do „Klauzuli sumienia” w przypadku odmówienia aborcji i nie wskazania szpitala, gdzie zabieg może być dokonany.
– Jeżeli miałoby zostać zmienione prawo, to w kierunku zakazu odmawiania przez lekarzy tego typu zabiegu. Podzieleni są nie tylko lekarze i politycy, lecz także społeczeństwo. Jest to klasyczny przykład problemy bez rozstrzygnięcia, ponieważ jest kwestią wartości – komentował prof. Henryk Domański.
PR24/Grzegorz Maj
REKLAMA
REKLAMA