Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie komentuje prof. Kazimierz Kik
Wizyta Radosław Sikorskiego w Kijowie, skarga Solidarnej Polski w sprawie ustawy o OFE oraz budowa polskiej innowacyjności według nowej minister nauki i szkolnictwa wyższego. To tematy, które w PR24 komentował profesor Kazimierz Kik, politolog.
2013-12-05, 12:40
Posłuchaj
Żadnych dodatkowych miliardów euro dla Ukrainy, tylko przekonanie władz i opozycji do przyjęcia porozumienia wszystkich sił politycznych na rzecz reform. Z takim planem przyleciał do Kijowa Radosław Sikorski.
- Powód pobytu na Ukrainie jest proceduralny, to gra pozorów. Pan Sikorski nie ma nic do szukania w tej chwili na Ukrainie. Zaistniałe wydarzenia są sprawą wewnętrzna Ukraińców. Proponowałbym zwrócić uwagę na powściągliwość pozostałych stolic Unii Europejskiej. Część Polaków popełnia kolejny błąd wspierając wewnętrzne problemy ukraińskie, ponieważ jest oczywiste, że Ukraina dla Polski jest niezmiernie ważna, ale Polacy nie powinni angażować się w Ukrainę przeciwko Rosji – mówił w PR24 profesor Kazimierz Kik, politolog.
Solidarna Polska chce wprowadzenia kilkuset poprawek do ustawy o reformie OFE i nie wyklucza złożenia skargi do Trybunału Konstytucyjnego. Posłanka Solidarnej Polski Beata Kempa zapowiedziała, że jeśli poprawki nie zostaną wprowadzone do ustawy, to skarga do Trybunału zostanie zgłoszona nawet z Twoim Ruchem Janusza Palikota.
- Dla Beaty Kempy i Twojego Ruchu im gorzej dla rządu, tym lepiej dla opozycji. To współdziałanie wynika z walki politycznej i spór wokół OFE ulega instrumentalizacji. Rząd ma przed sobą dwa główne problemy i są one w pewnym sensie uzależnione od przyjęcia ustawy. Pio pierwsze rosnący deficyt budżetowy, a po drugie rosnący deficyt ZUS. Oba deficyty trzeba zmniejszyć, a nie powiększać. Ustawa o OFE jest elementem prowadzącym do uregulowania obu tych problemów polskiego rządu – oceniał Gość PR24.
REKLAMA
Profesor Lena Kolarska-Bobińska będzie wspomagać proces kształtowania nauki tak, aby Polska była jednym z najnowocześniejszych krajów w Europie. Zdaniem minister, Polska i Europa wchodzi w ważny okres przezwyciężania kryzysu, do którego ma przyczynić się nauka i innowacje.
- Okazuje się, że do tej pory wszystko szło wbrew temu, co obiecuje Lena Kolarska-Bobińska. Zamiast innowacyjności była biurokratyzacja nauki. Zamiast rozwoju polskiej nauki w stronę innowacyjności było urynkowienie nauki. Zgubiono w tym wszystkim nauki humanistyczne, które także są ważne dla polskiej kultury i polityki. Na razie reforma polskiej nauki zmierza w dobrym kierunku – powiedział w PR24 profesor Kazimierz Kik.
PR24/Grzegorz Maj
REKLAMA