Piknik Naukowy: Czas w matematyce, fizyce i biologii
Matematyka, fizyka, biologia – każda z tych nauk może odnosić się do czasu. Ile żyjemy dni? Ile minut, ile sekund? Na spotkanie z zagadnieniem czasu w trzech naukach na Pikniku Naukowym zabrał nas Zespół Szkół Integracyjnych nr 62 im. Raola Wallenberga.
2014-05-31, 18:35
Posłuchaj
Wszelkie przeliczenia miesięcy czy dni wymagają choćby podstaw wiedzy matematycznej. Fizyka pomaga zrozumieć, jak działa zegar wahadłowy i co ma wspólnego z pulsem człowieka oraz jak zbudować zegar słoneczny lub wodny. Biologia odpowiada na pytanie, jak zmieniają się organizmy żywe z upływem czasu i co robi czas z naszym pożywieniem.
Badając czas
Mimo że ujęty w większości nauk ścisłych, czas nadal pozostaje pojęciem bardzo abstrakcyjnym. Co innego oznacza w biologii, a co innego w matematyce i fizyce. Nie zmienia to faktu, że rygorowi czasu podlega cały wszechświat. Jak wiele aspektów obejmuje to pojęcie najlepiej udowodnił Zespół Szkół Integracyjnych nr 62 im. Raola Wallenberga.
- Stoisko zostało przygotowane przez nauczycieli i uczniów szkoły. Prezentacje obejmowały doświadczenia matematyczne, fizyczne, ale również prezentacje organizmów żywych. Wszystko, co można było odnaleźć na stoisku prezentowało upływ czasu i pozwalało na jego zmierzenie – mówiła w PR24 Lidia Kumanek, dyrektorka Zespołu Szkół Integracyjnych nr 62 im. Raola Wallenberga.
Prosta-trudna fizyka
Fizyka wydaje się być prostą nauką, co ma swój szczególny wyraz w chwili, gdy porównywana jest z matematyką. Wszelkie urządzenia opisywane w podręcznikach szkolnych do fizyki czasem aż rażą swoją prostotą, ale zawsze stoi za nimi szereg praw i wiele obliczeń ujętych we wzorach.
REKLAMA
- Współczesny człowiek otoczony jest fizyką z każdej strony. Cała technika bazuje na tej czystej nauce, jaką jest fizyka. Pierwotna nazwa fizyki to filozofia przyrody i tym samym jest najbardziej podstawową ze wszystkich nauk. Aby fizykę uczynić atrakcyjną, staramy się młodym ludziom pokazywać jak najwięcej doświadczeń, żeby zobaczyli, że fizyka to nie tylko równania – powiedziała Maria Dobkowska, nauczyciel fizyki.
PR24/Grzegorz Maj
REKLAMA