SGGW kończy 200 lat

Nowoczesna wieś i konkurencyjne rolnictwo w Polsce? O to już od 200 lat zabiega najstarsza uczelnia przyrodnicza w Polsce. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie od już od dwóch wieków edukuje osoby, które swoje zawodowe życie wiążą z pracą na roli.

2015-03-21, 14:40

SGGW kończy 200 lat
logo okolicznościowe; foto: http://www.sggw.pl

Posłuchaj

21.03.2015 Prof. Wiesław Bielawski: „Nasza uczelnia jest najstarszą placówką edukującą rolników w Polsce. Dbamy o edukację rolniczą już od 200 lat”.
+
Dodaj do playlisty

Na uczelni od 1816 roku kształci się przyszłych ekonomów, kadrę zarządzającą sektorem rolniczym i pracowników niższego szczebla. – Od początku uczelnia zabiegała o wybitne umysły polskiej inteligencji. Wśród wykładowców i współpracowników i osób, które tworzyły zręby uczelni było wiele znamienitych postaci.  Kształcenie rolnicze w XIX wieku w Polsce nie było łatwe, a uczelnia odczuwała boleśnie wszystkie dziejowe perturbacje, tj. zabory – opowiadał w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Bielawski, prorektor SGGW ds. rozwoju.

Najprężniejszy rozwój uczelni przypada na lata 50. – 70. Powstają kolejne wydziały, uczelnia się rozrasta, a chętnych do studiowania nie brakuje.  – Do dzisiaj jesteśmy wydziałem – matką i tą uczelnią, która dała początek wielu innym. Jesteśmy uniwersytetem nauk o życiu i możemy bez kompleksów być porównywani do najlepszych tego typu ośrodków edukacyjnych e Europie – chwali prof. Jan Rozbicki z Wydziału Rolnictwa i Biologii SGGW.

Przez lata, uczelnia zdążyła sobie wyrobić nie tylko rozpoznawalną markę, ale i znaczenie poszerzyć swoją ofertę dydaktyczną. Na SGGW obecnie jest 38 kierunków, na które uczęszcza 28 tys. studentów. – Jeszcze w 1990 roku mieliśmy tylko 6 tys. studiujących. Ponad czterokrotny wzrost to zasługa wysokiego poziomu nauczania – mówił prof. Wiesław Bielawski.

Polecane

Wróć do strony głównej