Ryzykowne kierunki polskiego biznesu
Rosyjskie embargo i zawirowania we Wspólnocie Europejskiej zmuszają rodzimych przedsiębiorców do szukania nowych rynków zleceń. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się kraje wschodnie oraz Azja. Jednak nie zawsze są to kierunki gwarantujące biznesowe powodzenie.
2015-03-28, 17:45
Posłuchaj
Tadżykistan i Uzbekistan są jednymi z państw, z którymi Ministerstwo Gospodarki stara się zacieśnić kontakty inwestycyjne, handlowe i gospodarcze. W obydwu krajach gościli już przedstawiciele polskiego biznesu. Dzięki tzw. misjom gospodarczym, organizowanym przez ministerstwo, mieli oni szansę zapoznać się z tamtejszymi rynkami ekonomicznymi i politycznymi.
– Uzbekistan jest państwem szczególnym jeśli weźmiemy pod uwagę realia polityczne. Cechują się one surową i skrajną wręcz dyktaturą. Prezydent Islom Karimov rządzi niezwykle twardą ręką. Myślę, że taka sytuacja nie będzie ułatwieniem dla współpracy polsko-uzbeckiej – powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Bartłomiej Sabela, podróżnik.
Rządzący od 1990 roku Karimov nie waha się używać brutalnych metod, by osiągnąć cele polityczne. – Jest to człowiek, który nie miał oporów, by w zdecydowany sposób neutralizować swoich przeciwników. Demonstracje opozycji wielokrotnie tłumił przy użyciu oddziałów wojskowych wyposażonych w ostrą amunicję. Nawet swoją córkę, która stała się dla niego zagrożeniem politycznym, umieścił w areszcie domowym – podkreślił Józef Lang z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Łapówki przede wszystkim
Zdaniem Bartłomieja Sabeli dużą przeszkodą dla polskich przedsiębiorców, którzy chcieliby zaistnieć na gruncie uzbeckim może być sposób w jaki funkcjonuje tamtejsza administracja.
REKLAMA
– Uzbekistan jest w czołówce najbardziej skorumpowanych państw świata. Właśnie ta statystyka może stanowić największy problem. Warto też pamiętać, że jest to kraj, gdzie nie obowiązują żadne reguły. Były przypadki firm, które z dnia na dzień były wyrzucane z Uzbekistanu bez podania istotnych powodów – zaznaczył.
Mało atrakcyjny kierunek
Tadżykistan, podobnie jak Uzbekistan, według Józefa Langa, również nie jest zbyt atrakcyjnym kierunkiem dla polskiego biznesu. Jest to państwo biedne, które nie posiada zaplecza gospodarczego będącego gwarantem dobrych wyników ekonomicznych.
– Ilość barier, które są stawiane w tym kraju osobom chcącym zainwestować w budowę fabryk lub wydobycie tamtejszych kamieni szlachetnych, jest potężna i praktycznie uniemożliwiająca efektywną działalność – dodał ekspert.
Polskie Radio 24/db
REKLAMA
REKLAMA