30-lecie Ruchu „Wolność i Pokój”

Walka o prawa człowieka, poszerzanie swobód obywatelskich i ochronę praw mniejszości. Oto jedne z głównych założeń opozycyjnego Ruchu „Wolność i Pokój”. W tym roku przypada 30. rocznica jego założenia.

2015-05-17, 19:48

30-lecie Ruchu „Wolność i Pokój”
Działacze WiP podczas happeningu "Ostatni oddech Stalina". Opole, 21 marca 1989 r. . Foto: www.facebook.com/groups/RuchWolnosciPokoj/

Posłuchaj

17.05.15 Jarema Dubiel: „Ideą ruchu było odrzucenie wszelkich podziałów i zjednoczenie się dla jednej wspólnej sprawy (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Ruch, który działał w latach 1985-92, przeprowadził wiele akcji protestacyjnych i propagandowych, a w szczytowym okresie liczył kilkuset członków i całe rzesze sympatyków. Miał duży wkład w walkę z komuną i odzyskanie przez Polskę niepodległości.

– Od samego początku nasz ruch składał się z osób wyznających różne wartości. Byli to ludzie o poglądach konserwatywnych, jak i liberalnych. Właśnie tę kwestię bardzo ceniliśmy i szanowaliśmy – podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 Jarema Dubiel, publicysta i ekoaktywista.

Małgorzata Tarasiewicz, działaczka społeczna i feministka, była członkini WiP-u, przyznała, że największą siłą Ruchu „Wolność i Pokój” była działalność ponad podziałami.

– Realizowaliśmy swoje cele nie dopuszczając do myśli upartyjnienia naszego ruchu. Byłoby to dla nas zabójstwo – dodała.

REKLAMA

O tym, co pozostało z haseł i wartości Ruchu „Wolność i Pokój”, a także o zmianach systemowych, które zaszły w Polsce mówił również Sławomir Dutkiewicz, były działacz WiP-u.

W ramach obchodów 30. rocznicy utworzenia ruchu w najbliższy wtorek jego byli członkowie organizują w Warszawie specjalną konferencję, na której będą wspominać okres działalności ugrupowania.

Polskie radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej