Przy świątecznym stole: rozmowy międzypokoleniowe
Podczas świąt Wielkanocnych spotykają się przedstawiciele młodszego i starszego pokolenia. Diametralnie różny język przez nich stosowany może utrudnić rozmowę.
2014-04-16, 18:56
Posłuchaj
Przy świątecznym stole zasiadają przedstawiciele różnych pokoleń. Młodzież coraz częściej porozumiewa się za pomocą sms-ów, portali społecznościowych, używając skrótów typu „3maj się”.
– Nie wszystkie skróty, które są charakterystyczne dla języka młodzieżowego są nowe. Popularne „spoko” ma ponad sto lat. Młodzież zmienia język i chce go zmieniać, bo wie, że słowa dotychczas używane przez starsze pokolenia są nieaktualne – powiedział na antenie PR 24 prof. Jerzy Bralczyk.
Mowa ciała to nie wszystko
Psychologowie twierdzą, że w 80 proc. komunikat przekazujemy mową ciała. Czy zatem język jakim się posługujemy jest istotny?
– Nie wierzę w te dane. Gdyby tak było, to czy moglibyśmy poinformować kogoś o czymś przez telefon? Trudno sobie wyobrazić np. wykład na temat starożytnych Chin, który w 80 proc. stanowiłaby gestykulacja. Z naszego zachowania ktoś może wnioskować czy go lubimy, czy nie, ale informacje przekazujemy słowami i zdaniami, także przy świątecznym stole – mówił Gość PR 24.
REKLAMA
PR24/Radosław Święcki
REKLAMA