Do obiegu wchodzą nowe banknoty
Narodowy Bank Polski rozpoczął wprowadzanie do obiegu nowych banknotów ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Dotychczasowe banknoty pozostają ważne bezterminowo.
2014-04-07, 08:10
Posłuchaj
Wymiana dotyczy banknotów o nominałach 10, 20, 50 i 100 złotych. Wedle zapewnień NBP głównym celem modernizacji jest utrzymanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa obrotu gotówkowego w perspektywie najbliższych lat.
Nowe zabezpieczenia
Różnica między nowymi a starymi banknotami będzie widoczna już w samej kolorystyce. Nowe pieniądze mogą wydawać się nieco bledsze. Najważniejsze są jednak zabezpieczenia.
– Pierwszą wyraźną różnicę można zaobserwować na banknocie 100 złotowym. Chodzi o brak złotej folii, która była obecna na rozecie obok wizerunku władcy. Zamiast tego użyto farby zmiennej optycznie. Jest to element zamalowany farbą, która płynnie zmienia kolor. Oczywiście pozostaną standardowe zabezpieczenia – wyjaśniała w PR24 Anna Wójcicka z Narodowego Banku Polskiego.
REKLAMA
Problem fałszerstwa
Modernizacja banknotów jest nieunikniona i Polska w tym wypadku nie jest wyjątkiem. Pieniądze wymieniają miedzy innymi Stany Zjednoczone i Unia Europejska. Wszystko po to, aby zapobiec ewentualnym fałszerstwom.
– Musieliśmy zmodernizować zabezpieczenia, ale nie ze względu na fałszerstwa. W Polsce proceder ten jest znikomy. Będące w obiegu dotychczasowe banknoty są bardzo dobrze zabezpieczone. Jedynie 7-8 banknotów na milion jest sfałszowanych – mówiła Anna Wójcicka.
Dni Otwarte NBP
Zmodernizowane zabezpieczenia banknotów były jednym z tematów X edycji Dni Otwartych NBP. Zaprezentowano także proces produkcji banknotów, ale dla odwiedzających największą atrakcję stanowiła prawdziwa sztaba złota.
– Największą atrakcja Dni Otwartych jest sztaba złota. Waży ona 12 kilogramów i warta jest 1,5 miliona złotych. Każdy chce dotknąć i zobaczyć jak wygląda taka sztaba – powiedziała w PR24 Karolina Zioło-Pużuk z Narodowego Banku Polskiego.
REKLAMA
Informacje na temat zmodernizowanych zabezpieczeń banknotów można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego: www.nbp.pl. Przygotowany został także samouczek w formie mobilnej aplikacji, która w przystępnej formie prezentuje najważniejsze zabezpieczenia i sposób ich weryfikacji.
PR24/Grzegorz Maj
REKLAMA