Coraz więcej Polaków ogłasza upadłość konsumencką
W 2016 roku ogłoszono w Polsce 3591 tzw. upadłości konsumenckich. To o 70 proc. więcej, niż rok wcześniej. Takie dane podał Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. Z opinii Ośrodka wynika, że wzrost wiąże się z obowiązującymi od 2015 roku przepisami, które złagodziły warunki ubiegania się o uzyskanie upadłości. O szczegółach mówił w Polskim Radiu 24 mecenas Jarosław Chałas.
2017-04-06, 14:30
Posłuchaj
Gość wyjaśniał, że przepisy dedykowane są przede wszystkim osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej, które wpadły w spiralę zadłużenia. Według danych, najwięcej upadłości ogłaszają osoby w wieku 40-45 lat. Zdaniem Chałasa, to efekt dynamicznego rozwoju gospodarczego i hurraoptymizmu. – Ta grupa wiekowa dynamicznie starała się wejść w rozwój kulturowy, obrastający w infrastrukturalne dobra w latach 2000 i wzwyż. To wszystko zamknęło się w worek długów, kredyty frankowe itd. Osoby starsze, jeśli są zadłużone, to z reguły dlatego, że pomagały tym 40-latkom – tłumaczył. Ponadto częściej upadłości ogłaszają mieszkańcy miast, co wydaje się związane z poziomem życia i szybkością rozwoju konsumenckiego.
Jarosław Chałas podkreślił, że obowiązujące przepisy to ratunek dla osób, które nie stworzyły zadłużenia w sposób rozmyślny, albo lekceważąc okoliczności. Upadłość może zgłosić także wierzyciel, musi jednak liczyć się z tym, że spłata długu będzie ograniczona lub zerowa. – Wszystkie egzekucje są zawieszane. W przypadku ogłoszenia upadłości syndyk spienięża to co jest w majątku, płaci sobie wynagrodzenie i spłaca wierzycieli. Jednak takie minimum socjalne pozostaje: wyposażenie mieszkania, ubrania, leki – powiedział gość.
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu była Anna Grabowska.
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip
____________________
Data emisji: 06.04.2017
Godzina emisji: 14:18
Polecane
REKLAMA