Antybiotyk – wróg czy przyjaciel?

Odkrycie pierwszego antybiotyku w dziejach ludzkości – penicyliny – było znaczącym krokiem w zakresie walki z infekcjami bakteryjnymi. Choć lekarstwa tego typu są w wielu przypadkach zbawienne dla chorego, należy pamiętać, że nie są one panaceum na wszelkie dolegliwości.

2014-11-18, 19:40

Antybiotyk – wróg czy przyjaciel?
. Foto: flickr/ sean dreilinger

Posłuchaj

18.11.14 Prof. dr hab. n. med. Waleria Hryniewicz: „Antybiotyki są skuteczne w leczeniu infekcji bakteryjnych (…)”
+
Dodaj do playlisty

Leczenie antybiotykami pozwala zwalczyć wiele groźnych jednostek chorobowych. Jednak trzeba wiedzieć o tym, by stosować tego typu lekarstwa przy odpowiednich schorzeniach.

– Antybiotyki są skuteczne w leczeniu infekcji bakteryjnych. Niestety, stosujemy je często także podczas grypy czy przeziębienia, które są chorobami o podłożu wirusowym – wtedy niepotrzebnie zatruwamy nimi swój organizm – podkreślała w Polskim Radiu 24 prof. dr hab. n. med. Waleria Hryniewicz, przewodnicząca Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków.

Specjalistka w PR24 podkreślała, że zbyt częsta i niepotrzebna antybiotykoterapia przynieść negatywne efekty w późniejszym czasie, podczas kolejnej infekcji.

– Bakterie obecne w naszym organizmie, niepowodujące w danym momencie choroby, podczas niepotrzebnej antybiotykoterapii nabywają wiedzę o odporności. Później, może dojść do sytuacji, że owe bakterie przyczynią się do infekcji. W takim wypadku może się okazać, że nie będziemy mieli czym zwalczyć choroby – tłumaczył ekspert.

REKLAMA

Warto przypomnieć, że antybiotykoterapia działa zabójczo nie tylko na groźne bakterie, lecz także na mikroorganizmy, które spełniają pożyteczną rolę w organizmie człowieka.

18 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. W Polskim Radiu 24 prof. dr hab. n. med. Waleria Hryniewicz mówiła, jak istotna jest edukacja w zakresie wiedzy o antybiotykoterapii.

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej