Lekarz musi informować sanepid o niezaszczepieniu dziecka
Część rodziców nie chce szczepić swoich dzieci, wskazując na niebezpieczeństwa związane z tego typu działaniem. Jednak, jak przekonywał w Polskim Radiu 24 Grzegorz Hudzik, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego, duża liczba zaszczepionych osób zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych chorób w społeczeństwie.
2017-03-30, 15:19
Posłuchaj
Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego na naszej antenie zauważył, że duża liczba zaszczepionych osób leży w interesie społeczeństwa. – Niektóre osoby, z różnych względów, nie mogą przyjmować szczepionek – podkreślał ekspert. Tymczasem, dzięki dostatecznemu odsetkowi zaszczepionych osób, istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia choroby u osób niezaszczepionych.
Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył także, że w przypadku niezaszczepienia dziecka (chodzi o szczepienia obowiązkowe), lekarze muszą zgłosić taki fakt sanepidowi. – To obowiązek nałożony na lekarzy, którzy raportują Państwowej Inspekcji Sanitarnej stan wyszczepialności. Dzięki temu posiadamy informacje epidemiologiczne, które mówią nam, na jakim etapie zaszczepienia populacji jesteśmy. Stąd wiemy, czy nie mamy za dużych „luk” w tym zakresie – dodawał Grzegorz Hudzik.
Zgodnie z obowiązującym prawem, rodzice, którzy w wyznaczonym terminie nie zaszczepią swoich dzieci, otrzymują ponaglenie. Możliwe jest także, w razie braku reakcji, nałożenie grzywny. Jednak, jak mówił Grzegorz Hudzik, odpowiednie służby przede wszystkim starają się uświadamiać.
– Chcemy partnersko podchodzić do tematu. Chcemy przekonać rodzica, podczas rozmowy z lekarzem czy pielęgniarką, że warto szczepić dziecko. Czerpanie wiedzy dotyczącej zagrożeń związanych ze szczepieniami, np. z Internetu, nie zawsze jest dobrym pomysłem. Sieć nie musi być sprawdzonym źródłem – pointował zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.
REKLAMA
Kleszcze już niebezpieczne
Coraz cieplejsza aura sprzyja aktywności kleszczy. Choć wiosna dopiero się rozpoczęła, już teraz należy uważać na te pajęczaki. Grzegorz Hudzik w Polskim Radiu 24 przypominał, że kleszcze nie występują jedynie w lasach. Uważać na nie trzeba w parkach, a nawet na placach zabaw. – Kleszcze wędrują tam, gdzie są ich żywiciele – mówił ekspert.
Kleszcze są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, ponieważ przenoszą groźne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Jak ustrzec się przed negatywnymi skutkami ukąszenia kleszcza? O tym w całej audycji.
Polskie Radio 24/mp
__________________
REKLAMA
Data emisji: 30.03.17
Godzina emisji: 14.18
REKLAMA