Szef KRRiT: koncentracja medialna blokuje rozwój mniejszym nadawcom

„Po 25 latach obowiązywania obecnej ustawy medialnej możemy powiedzieć, że została stworzona w zupełnie innej epoce, nieadekwatnej do dzisiejszej rzeczywistości; jest to moment zmian i o tych zmianach będziemy mówić” - powiedział na konferencji z okazji 25-lecia istnienia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski. O perspektywach rozwoju mediów i nowej ustawie medialnej mówił w Polskim Radiu 24 Witold Kołodziejski.

2017-12-28, 19:40

Szef KRRiT: koncentracja medialna blokuje rozwój mniejszym nadawcom
Witold Kołodziejski, KRRiT. Foto: PR24/AK

Posłuchaj

28.12.2017 Witold Kołodziejski: „procesy koncentracyjne w mediach są bardzo widoczne w ostatnim czasie”
+
Dodaj do playlisty

W siedzibie Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego zakończyła się konferencja poświęcona 25-leciu uchwalenia ustawy o radiofonii i telewizji. Uczestniczyli w niej przedstawiciele mediów publicznych, organów nadzorujących i związanych z rynkiem medialnym w Polsce.

Według Witolda Kołodziejskiego 25 lat w mediach elektronicznych to kilka epok. - Dzisiaj następuje transformacja, koncentracja i konsolidacja mediów. Zmienia się sposób odbioru mediów z biernego na aktywny. Zmienia się też rola nadawcy – kiedyś trzeba było mieć kapitał i sprzęt, dzisiaj można mieć w domu studio. Oczekiwałbym wnikliwej analizy i rzetelnej dyskusji, w którą stronę iść i jakie regulacje są niezbędne. Zaletą nowych technologii  jest tworzenie otwartych środowisk i przełamanie monopolu dużych nadawców. Przy takim rozdrobnieniu medialnym, jakie następuje w dobie internetu, nie wyobrażam sobie przyszłości mediów bez mediów publicznych – mówił prezes KRRiT.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 środowisko i nowe realia społeczno-technologioczne, w których funkcjonują współeczesne media powodują, że widoczne są m.in. procesy koncentracyjne. - Można już dzisiaj prowadzić dyskusję, co nowa ustawa powinna regulować i jakie powinny być parametry wprowadzane przez nowe prawo. Chodzi o to m.in. na jakim poziomie uwzględniać koncentrację. Nadmierna koncentracja blokuje możliwość rozwoju mniejszym nadawcom i przedsiębiorcom. Tworzenie oligopoli jest naturalne, firmy będą wzmacniały swoją pozycję, by zwiększać zyski. To blokuje rozwój innych, a my byśmy chcieli, by każdy mógł się utrzymać na rynku – wskazywał Kołodziejski.

Ustawa o radiofonii i telewizji, nazywana potocznie ustawą medialną, reguluje działalność mediów elektronicznych w Polsce. Określa też szczegółowe zasady funkcjonowania między innymi KRRiT.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie Michała Walczyka.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

______________________ 

Data emisji: 28.12.2017

Godzina emisji: 18:16


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej