Wpływ Grupy Wyszehradzkiej na politykę Unii Europejskiej

Według premierów Polski, Czech, Węgier i Słowacji powinna zostać wzmocniona pozycja Rady Europejskiej, a przez to także parlamentów narodowych. Podczas szczytu w Bratysławie Grupa Wyszehradzka zaprezentowała także stanowisko elastycznej solidarności w przyjmowaniu uchodźców. O tym, czy Grupa Wyszehradzka jest w stanie wpływać na politykę UE mówił w Polskim Radiu 24 dr Aleksander Dubrynowicz (Uniwersytet Warszawski).

2016-09-17, 21:28

Wpływ Grupy Wyszehradzkiej na politykę Unii Europejskiej
Premier Węgier Victor Orban podczas konferencji prasowej zamykającej nieformalny szczyt UE w Bratysławie/fot.PAP/EPA/FILIP SINGER

Posłuchaj

17.09.16 24 Grupa Wyszehradzka i jej wpływ na politykę UE. Gość: Aleksander Dubrynowicz (UW)
+
Dodaj do playlisty

– Po to, żeby rzeczywiście ta grupa zafunkcjonowała efektywnie, muszą powstać jakieś silniejsze więzi gospodarcze pomiędzy nimi. To jest warunek. A na razie się na to nie zanosi – mówił Dubrynowicz. Jak mówił gość problemem mogą być na przykład niechęć słowacko-węgierska.  

Jednym z dążeń Grupy Wyszehradzkiej jest zmiana unijnych traktatów. Jak podkreślił gość, wszystko zależeć będzie od silniejszych graczy. Zdaniem Dubrynowicza ta propozycja to tylko „podbicie stawki w negocjacjach”.

W „Świecie w powiększeniu” poruszony został również temat wyborów w Rosji.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Krzysztof Renik

Polskie Radio 24/ip

__________________

Data emisji: 17.09.2016

Godzina emisji: 20.33


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej