Niemcy: coraz bliżej utworzenia koalicyjnego rządu
W Berlinie rozpoczęła się w poniedziałek przed południem ostatnia tura rozmów o koalicji rządowej między blokiem chadeckim CDU/CSU kanclerz Niemiec Angeli Merkel a socjaldemokratami z SPD. Wśród nieuzgodnionych jeszcze kwestii są służba zdrowia i rynek pracy. O kulisach tworzenia rządu w Niemczech mówił w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia w Berlinie Waldemar Maszewski.
2018-02-06, 20:00
Posłuchaj
Jak podkreślał Waldemar Maszewski, negocjacje cały czas trwają. - W nieoficjalnych informacji wiadomo, że w środę o 11 zbiera się zarząd CDU, a o 13 zapowiadane jest spotkanie frakcji CDU/CSU, co zapowiada, że być może dzisiaj dojdzie do końcowego porozumienia. Aczkolwiek, trudno jest to przewidzieć, bowiem wczoraj były podobne komunikaty. Negocjacje zatrzymały się na dwóch punktach – rynku pracy oraz polityki socjalnej, a w ostatnich godzinach doszedł jeszcze temat wydatków na zbrojenia – SPD jest przeciwne zwiększaniu wydatków na wojsko – mówił korespondent.
Według gościa Polskiego Radia 24 SPD czuje się zwycięzcą boju negocjacyjnego. – Eksperci wprost mówią, że biorąc pod uwagę poparcie we wrześniowych wyborach i obecne sondaże, to SPD w swoich postulatach dużo ugrało. Widocznie Martin Schulz jest dobrym negocjatorem. Socjaldemokraci potrafili wykorzystać fakt, że to chadecy zabiegali o rozpoczęcie negocjacji. Mimo to nie jest do końca wykluczone czy SPD wejdzie do koalicji – jeśli dojdzie do porozumienia, to ewentualną zgodę na koalicję wydają w głosowaniu wszyscy członkowie SPD, których jest ponad 400 tysięcy – powiedział Maszewski.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Michał Żakowski.
Polskie Radio 24/IAR/PAP
____________________
Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje