Jak Polska angażuje się we współpracę rozwojową?

Rząd znowelizował uchwałę ws. ustanowienia wieloletniego programu współpracy rozwojowej na lata 2016 – 2020, która - według MSZ - dostosowuje program "do nowych zobowiązań" podejmowanych przez Polskę na forum międzynarodowym. - Współpraca rozwojowa to nowoczesny instrument realizowania celów polityki zagranicznej – mówił w audycji "Świat w powiększeniu” Marek Kuberski, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

2018-10-03, 21:55

Jak Polska angażuje się we współpracę rozwojową?
Współpraca rozwojowa wspiera trwały rozwój społeczno-gospodarczy krajów rozwijających się i ich społeczeństw. Foto: www.polskapomoc.gov.pl

Posłuchaj

3.10.2018 Marek Kuberski, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych (Świat w powiększeniu)
+
Dodaj do playlisty

Autorem zmian jest MSZ, który podkreśla, że ich potrzeba wynika z konieczności uspójnienia go ze Strategią Polskiej Polityki Zagranicznej 2017-2021, uwzględnienia nowej sytuacji politycznej w regionach świata, gdzie Polska świadczy pomoc rozwojową oraz dostosowania programu do nowych zobowiązań podejmowanych przez Polskę na forum międzynarodowym. - To instrument bardzo inteligentny, bo pozwala w sposób bezinwazyjny realizować interesy i osiągać bardzo duże rezultaty – mówił Marek Kuberski. - Polska w 2004 roku oficjalnie stała się krajem donorem i zaczęliśmy ten system powoli budować. Ustawa o współpracy rozwojowej pochodzi dopiero z 2011 roku, a więc nasz dorobek jest świeży i nasz system współpracy rozwojowej ciągle się rozwija – dodał gość Polskiego Radia 24.

Marek Kuberski podkreślił, że program współpracy rozwojowej nadal jest przedmiotem dyskusji na temat kierunków i celów. - Nie możemy się równać z krajami, które mają te systemy od kilkudziesięciu lat. Potrzebujemy jeszcze trochę czasu, żeby się dotrzeć. Wybór krajów, docelowych biorców naszej pomocy jest podyktowany polityką. Nie chodzi o to, żeby tylko komuś pomagać, dać pieniądze, ale też o to, żeby te kraje  się rozwijały i stabilizowały, wypełniały luki instytucjonalne i funkcjonalne. Jest to niezbędne, żeby te państwa mogły lepiej funkcjonować. Stąd pomoc skierowana do krajów dla nas najważniejszych. Białoruś, Ukraina, Gruzja są naszymi, bezpośrednimi sąsiadami, czyli w oczywisty sposób ich rozwój i stabilizowanie leży w naszym interesie – dodał Marek Kuberski.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji Świat w Powiększeniu była Magdalena Skajewska.

REKLAMA

Data emisji: 03.10.2018

Godzina emisji: 19.46

PR24/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej