Powstaje unijna szkoła wywiadu. "To nie jest dobry kierunek"

Ministrowie obrony UE podpisali 17 projektów dotyczących współpracy wojskowej (w ramach PESCO) i dodatkowo powołanie unijnej szkoły wywiadu. - To wydaje się co najmniej dziwne. Wywiad jest domeną państwa. Państwa mają wywiady, które ze sobą współpracują lub walczą. Żeby instytucja ponadnarodowa miała swój wywiad? To jest lekką przesadą - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.

2018-11-21, 21:01

Powstaje unijna szkoła wywiadu. "To nie jest dobry kierunek"
zdjęcie ilustracyjne. Foto: jarrow888/shutterstock.com

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 nie jest to dobry kierunek. - Kto będzie suwerenem wobec takiego wywiadu? Wywiad działa niekiedy obok prawa. Nie mówię, że łamie prawo, ale państwo jest ważniejsze od prawa - wskazywał analityk. - Szkoła wywiadu i wywiad europejski to dziwna inicjatywa, a nawet niepokojąca - dodał Andrzej Talaga.  

Dodatkowo unijna szkoła wywiadu ma mieścić się w Grecji, która cieszy się najbliższymi ze wszystkich krajów Wspólnoty stosunkami z Moskwą. - NATO gwarantowało to, że Rosja nie ma wpływu na działania struktur Paktu Północnoatlantyckiego. Takiej pewności nie ma w stosunku do Unii Europejskiej. Zbyt wiele dróg do rosyjskich penetracji jest pootwieranych. Samo umiejscowienie nie jest istotne, ważniejsze są konsekwencje, gdy wywiadowcy zostaną już wykształceni. Wobec kogo będą lojalni, jakie będą kanały ich operowania? - zastanawiał się analityk Warsaw Enterprise Institute.

Więcej w nagraniu. W audycji również o reportaż o polskiej pomocy ze środków MSZ - "Aktywizacja zawodowa kobiet w Palestynie".

Gospodarzem audycji był Paweł Lekki.

Data emisji: 21.11

REKLAMA

Godzina emisji: 19.47


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej