Reinterpretacja interesów i wartości. Tąpnięcie na linii Niemcy-USA
- Na początku XXI wieku w relacjach amerykańsko-niemieckich nastąpiło tąpnięcie, które osłabiło specjalne stosunki sięgające końca II wojny światowej. USA wyzwoliły bowiem Niemcy spod reżimu narodowosocjalistycznego, a w okresie ziemnej wojny zapewniały parasol bezpieczeństwa - tłumaczył w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Łukasik, autor książki "Antyamerykanizm w Niemczech".
2018-12-06, 21:27
Posłuchaj
Fundacja Körbera przeprowadziła badania poglądów mieszkańców Republiki Federalnej i wynika z nich, że mimo agresywnej polityki Kremla, Rosja jest jednym z trzech najważniejszych partnerów dla Niemców. Jej popularność rośnie. Spada za to poparcie dla USA.
Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że historyk Herfried Münkler wskazywał, że Niemcy powinny podjąć decyzję, jak odnieść się do przywództwa amerykańskiego w świecie. - Wyznaczył trzy drogi. Całkowite podporządkowanie się wobec jedynego hegemona, podjęcie walki lub krytyki. Wskazał, żeby przejść od relacji uczeń-nauczyciel do stosunków bardziej równorzędnych. Tąpnięcie zaczęło się za czasów prezydentury George'a Busha juniora. Niemcy zdali sobie sprawę, że przewodnictwo amerykańskie nie jest pozbawione rys - powiedział dr Przemysław Łukasik.
Jego zdaniem było to też związane z kwestią reinterpretacji interesów i wartości. Chodziło m.in. o to, że krytyka projektu Nord Stream 2 odbierana jest w Niemczech jako próba obrony interesów USA.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Gospodarzem audycji "Świat w powiększeniu" był Michał Żakowski
Data emisji: 6.12
Godzina emisji: 19.47
PR24
REKLAMA
Polecane
REKLAMA