Polski dyplomata wezwany przez MSZ Iranu. Komentarz
- Amerykanie od dłuższego czasu starają się zbudować koalicję antyirańską - oceniła w Świecie w Powiększeniu dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, odnosząc się do spotkania chargé d'affaires RP w Iranie z szefem Wydziału ds. Europy Wschodniej MSZ Iranu.
2019-01-13, 20:48
Posłuchaj
W niedzielę państwowa agencja irańska IRNA informowała o tym, że MSZ Iranu wezwało charge d'affaires ambasady Polski, by zaprotestować przeciw poświęconej głównie Iranowi konferencji bliskowschodniej w Warszawie. W siedzibie irańskiego MSZ polskiemu charge d'affaires Wojciechowi Unoltowi powiedziano, że podjętą przez rząd Polski decyzję o byciu gospodarzem szczytu uważa się za "akt wrogości wobec Iranu". Usłyszał również, że Teheran może zdecydować się na działania odwetowe. "Polski charge d'affaires dostarczył wyjaśnień na temat konferencji i zapewnił, że nie ma ona antyirańskiego charakteru" – dodała agencja.
- Amerykanie od dłuższego czasu starają się zbudować koalicję antyirańską, skonsolidować państwa bliskowschodnie i spoza regionu, które mogłyby się wpisać w strategię powstrzymywania Iranu na Bliskim Wschodzie . Sam Mike Pompeo [sekretarz stanu USA - przyp. red.] w Kairze, a potem swoim wystąpieniu dla telewizji FOX News powiedział, że Polska, jako kraj przyjazny Waszyngtonowi, wsparła strategię USA na rzecz powstrzymania destabilizacji regionu przez Teheran. Można powiedzieć, że wszyscy odczytują konferencję warszawską jako element budowy koalicji antyirańskiej - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc.
Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w piątek, że Polska traktuje sprawę pokoju na Bliskim Wschodzie jako jedno z najistotniejszych wyzwań polityki zagranicznej i obronnej. "Powstrzymanie walk w tym newralgicznym regionie jest kwestią fundamentalną, jeśli chodzi o zapewnienie stabilizacji i bezpieczeństwa całego świata" – ocenił.
Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz wyraził nadzieję, że konferencja pozwoli stworzyć trwałą platformę dialogu i doprowadzi do zbliżenia stanowiska USA i Unii Europejskiej w sprawie Iranu. Targany licznymi konfliktami Bliski Wschód "pozostaje regionem kluczowym z punktu widzenia globalnej stabilności politycznej i bezpieczeństwa" – zaznaczył.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Bogumił Husejnow.
Polskie Radio 24/PAP/zz
------------------------------
REKLAMA
Data emisji: 13.01.19
Godzina emisji: 19.47
REKLAMA