Dr Dariusz Karłowicz: Polacy mają przywilej innego rozumienia Jana Pawła II

- To jest trochę jak z rozumieniem Fryderyka Chopina. Można wyczytać z książek, że Chopin wykorzystywał polskie melodie ludowe, a nawet nauczyć się je rozpoznawać. Można je też po prostu słyszeć. Są takie melodie w dziele Jana Pawła II, które my po prostu słyszymy. To jest nadzwyczajny przywilej - mówił w Polskim Radiu 24 filozof dr Dariusz Karłowicz.

2020-05-18, 20:42

Dr Dariusz Karłowicz: Polacy mają przywilej innego rozumienia Jana Pawła II
W poniedziałek mija 100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Foto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Posłuchaj

Dr Dariusz Karłowicz o Instytucie Kultury Św. Jana Pawła II (Świata pogląd)
+
Dodaj do playlisty

W setną rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie (Angelicum) została uroczyście zainaugurowana działalność Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II.

Powiązany Artykuł

papiezsejm.jpg
"Zapominamy o przesłaniu Jana Pawła II". Publicyści o dziedzictwie papieża Polaka

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że Instytut będzie prowadzić debatę nad najważniejszymi kwestiami świata, odnosząc się do dziedzictwa Jana Pawła II. - Nie zamierzamy konkurować z instytucjami, które badają dziedzictwo Jana Pawła II. Zajmują się tym historycy. Jesteśmy filozofami, interesuje nas to, co dzieje się dookoła. Chcielibyśmy patrzeć na to razem z Janem Pawłem II. Nie tyle zajmować się badaniem Jana Pawła II, ile wspomagać się tym, co nam zostawił. Dziedzictwo Jana Pawła II to sprawa zbyt poważna, by zostawić ją wyłącznie historykom pontyfikatu. Trzeba pomyśleć, co z tym zrobić, to niezwykle inspirująca myśl, która ukształtowała oblicze XX i początku XXI wieku - powiedział dr Dariusz Karłowicz. 

"Doskonały destylat polskości"

Jego zdaniem nie potrzeba religijnego zapału, by zgodzić się z myślą, że nie było w historii Polski człowieka, który bardziej wpłynąłby na oblicze swojego czasu w skali globalnej. - Konkurentem mógłby być Mikołaj Kopernik, ale w nieznacznej skali. Istnieje wiele zjawisk, gdzie piętno dziedzictwa Jana Pawła II jest kluczowe. Refleksja nad człowiekiem XX wieku trudna jest do wyobrażenia bez znaczących prac Jana Pawła II, refleksja nad korzeniami Europy, nad sprawiedliwością i miłosierdziem. Jest tego bardzo dużo, ogromne spektrum budzące ogromne kontrowersje. Sam mam dystans do niektórych kierunków tego myślenia, ale nie zmienia to faktu, że w naszych dziejach z trudem moglibyśmy wskazać tak znaczące postaci - podkreślił filozof. 

Dodał, że Jan Paweł II jest "doskonałym destylatem polskości". - Wszystkiego, co jest w niej najlepsze i najszlachetniejsze. Zakładamy jednak Instytut, by myśleć o Janie Pawle II globalnie - podsumował gość Polskiego Radia 24.  

REKLAMA

Instytut Kultury Św. Jana Pawła II jest częścią Wydziału Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie (Angelicum). Pierwsi jego studenci zaczną zajęcia wraz z początkiem roku akademickiego 2020/2021. Do współpracy w roli wykładowców co roku zapraszani będą wybitni intelektualiści z całego świata, reprezentujący różne dyscypliny naukowe. Równolegle uruchomiony zostanie program stypendialny dla młodych naukowców. Inicjatorami powołania Instytutu są dwie organizacje pozarządowe z  Polski – Fundacja Świętego Mikołaja i Fundacja Futura – Iuventa.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Dariusz Karłowicz (filozof, redaktor Teologii Politycznej i prezes Fundacji św. Mikołaja)
Data emisji: 18.05.2020
Godzina emisji: 19.33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej