"Plan Marshalla" dla Białorusi. Dr Konończuk: nie będzie zdana tylko na wolę Rosji

- Pamiętajmy, że "plan Marshalla" to plan dla Białorusi demokratycznej, która powstanie po odejściu Aleksandra Łukaszenki. Chodzi o pokazanie, że jak dojdzie do zmiany władzy, nowa Białoruś nie będzie zdana tylko na wolę Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Konończuk, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

2020-10-03, 20:05

"Plan Marshalla" dla Białorusi. Dr Konończuk: nie będzie zdana tylko na wolę Rosji

Rozmowa dotyczyła sankcji Unii Europejskiej dla Białorusi i jednocześnie wsparcia finansowego. - Pamiętajmy, że "plan Marshalla" to plan dla Białorusi demokratycznej, która powstanie po odejściu Aleksandra Łukaszenki. Chodzi o pokazanie, że jak dojdzie do zmiany władzy, nowa Białoruś nie będzie zdana tylko na wolę Rosji, ale UE będzie w stanie ją wspomóc - ocenił dr Wojciech Konończuk.

"Model neosowiecki"

Powiązany Artykuł

Przydacz 1200.jpg
Unijne sankcje wobec Białorusi: Wiceminister: miesiące Łukaszenki są policzone

- Łukaszenka mógł otrzymać pieniądze z Europejskiego Funduszu Walutowego, ale ceną były pewne reformy gospodarcze. Dzisiaj ma zamknięte kanały wsparcia finansowego, także ze strony Moskwy. W poprzednich latach Białoruś otrzymywała pieniądze z Chin, natomiast kredyty chińskie są trudne. Warunkiem jest wykorzystanie chińskich produktów, technologii a nawet siły roboczej. To nie jest pomoc, jakiej oczekuje dziś prezydent Białorusi.

Posłuchaj

Dr Wojciech Konończuk o „planie Marshalla” dla Białorusi (Świat w Powiększeniu/Gość PR24) 25:14
+
Dodaj do playlisty

- Nie wiemy kiedy kolejna transza dofinansowania z Rosji trafi na Białoruś. Mamy obietnicę i możemy domyślać się, że dojdzie do tego, gdy Łukaszenka spełni jakieś żądania Rosji. Sytuacja gospodarcza Białorusi jest coraz gorsza i prognozy są dość pesymistyczne. Wszystko zależy od tego w jakiej będzie ona kondycji, gdy Łukaszenka przestanie być prezydentem - zaznaczył. 

Czytaj także:

- Gospodarka białoruska jest specyficzna, po części zarządzania centralnie, na wzór modelu neosowieckiego. Wymaga bardzo daleko idących reform, a Łukaszenka się temu opierał w ostatnich latach. Szacuje się, że dofinansowanie to powinna być kwota 3-5 mld dolarów. Unia Europejska wprawdzie przekazywała różne środki, ale mówimy tu o 100-150 mln euro - podsumował. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Piotr Wąż
Gość: dr Wojciech Konończuk (OSW)
Data emisji: 3.10.2020
Godzina emisji: 19.32

PR24/pkr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej