X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ekspert: sankcje UE wymierzone w Białoruś mają charakter przede wszystkim symboliczny

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 20:53
Białoruska opozycja jest już dość sfrustrowana tym, że Unia Europejska ogranicza się w gruncie rzeczy głównie do sankcji symbolicznych - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. wschodnich Marek Budzisz.
Liderki białoruskiej opozycji po otrzymaniu Nagrody im. Sacharowa
Liderki białoruskiej opozycji po otrzymaniu Nagrody im. SacharowaFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Weszły w życie rozszerzone unijne sankcje wobec reżimu na Białorusi. Decyzja o objęciu restrykcjami 29 funkcjonariuszy reżimu i 7 firm została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Do tej pory na liście było 55 przedstawicieli reżimu na czele z Alaksandrem Łukaszenką. Tymczasem demokratyczna opozycja na Białorusi została laureatem tegorocznej nagrody Parlamentu Europejskiego im. Sacharowa, przyznawanej za zasługi w walce o demokrację i prawa człowieka. W audycji "Świat w powiększeniu" o sytuacji na Białorusi mówił Marek Budzisz.

1200_Białoruś_PAP.png
"Nie rezygnowali z walki mimo bólu, cierpienia i strachu". Białoruska opozycja laureatem nagrody im. Sacharowa

"Sankcje są symboliczne"

Gość PR24 stwierdził, że kolejna tura sankcji ma przede wszystkim charakter symboliczny, na co wskazuje także białoruska opozycja, "która już jest dość sfrustrowana tym, że jednak Unia Europejska ogranicza się w gruncie rzeczy głównie do takich sankcji symbolicznych".

- Wydaje mi się, że tak należy interpretować te działania i tak też to oceniają Białorusini, którzy dostrzegają, że politycy Unii Europejskiej, ale nie tylko, rozmawiają o sprawach białoruskich bezpośrednio z Moskwą. Tak rozmawiał np. prezydent Macron. Ale w Moskwie na tematy białoruskie rozmawiał też  zastępca sekretarza stanu [USA] Stephen Biegun. To jest odczytywane jako element utraty kolejnego czynnika suwerenności białoruskiej - mówił Marek Budzisz.

Czytaj również:

Dwa najistotniejsze nurty opozycji

Ekspert zwrócił uwagę na to, że białoruska opozycja nie stanowi jedności, tylko raczej można ją porównać do sytuacji w Polsce w latach 80., a zatem stanowi raczej "pewien ruch społeczny". - Tak, jak w polskiej Solidarności było kilka nurtów, tak i na Białorusi jest ich kilka - dodał.

1200_Białoruś_PAP.png
Rusłan Szoszyn: na Białorusi są już obecne wszystkie elementy stanu wojennego

- Dwa są najistotniejsze, można powiedzieć. Pierwszy jest skupiony wokół Swiatłany Cichanouskiej. (...) To jest dość młode środowisko, ono nie ma bardzo długich korzeni historycznych, jest ukształtowane w ostatnich miesiącach i w jego skład wchodzą ludzie z bardzo różnych kierunków - wyjaśnił Marek Budzisz.

- Drugi nurt, równie silny, można identyfikować ze znajdującym się w więzieniu KGB Wiktarem Babaryką. To jest - wydaje się - nurt dość prorosyjski. A przynajmniej patrzący na wschód i dostrzegający właśnie w Moskwie tę siłę, która pomoże, albo może pomóc, zmienić Białoruś - dodał.

Posłuchaj
24:35 _PR24_AAC 2020_12_18-19-33-11_Budzisz.mp3 Marek Budzisz o sytuacji na Białorusi ("Świat w powiększeniu" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Marek Budzisz (ekspert ds. wschodnich)
Data emisji: 18.12.2020
Godzina emisji: 19.33

PR24/jmo

Czytaj także

Białoruś: "marsz mądrości" zablokowany przez milicję. Kilkudziesięciu zatrzymanych

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 17:02
Białoruska milicja po raz kolejny uniemożliwiła organizację protestu emerytów w Mińsku. Część uczestników tak zwanego "marszu mądrości" została zatrzymana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cichanouska apeluje ws. Białorusi: to jest ta chwila, w której potrzebujemy zdecydowanych działań

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 17:34
Przebywająca w Berlinie Swiatłana Cichanouska wezwała Niemcy do wzięcia większej odpowiedzialności za Białoruś. W stolicy Niemiec liderka białoruskiej opozycji spotkała się między innymi z prezydentem Frankiem-Wallterem Steinmeierem i przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schäuble.
rozwiń zwiń