X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Żurawski vel Grajewski: gdyby sankcje UE na Rosję były lepiej wymierzone, wpłynęłyby na decyzję Kremla

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 20:56
- Gdyby te sankcje były lepiej wymierzone, to rzeczywiście byłaby szansa, że wpłynęłyby na proces decyzyjny na Kremlu, bo przecież o to chodzi. Nie dystansując się od potrzeby nałożenia kary sankcji także na urzędników, którzy mają charakter wykonawczy, a nie decyzyjny, podjęte decyzje przekładają na praktykę posunięć państwowych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego. 
Przemysław Żurawski vel Grajewski
Przemysław Żurawski vel GrajewskiFoto: PR24

Ministrowie spraw zagranicznych unijnych krajów opowiedzieli się za sankcjami wobec Rosji w związku z aresztowaniem opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

mid-epa09029483 (1).jpg
"To żmudny proces dawania sygnałów i wyrażania sprzeciwu". Ekspert o sankcjach UE wobec Rosji

Gość audycji "Świat w powiększeniu" przypomniał, że napięcia w relacjach UE- Rosja mają dłuższą genezę.

- Myślę, że najważniejsza byłaby pamięć o tym, co wydarzyło się w 2013 roku. Nie wątpię, że eksperci na Zachodzie i stojący za nimi decydenci, politycy o tym też wiedzą. Nie chcą się do tego doświadczenia odwołać. Przypomnę, że wówczas miał miejsce kryzys finansów, kryzys cypryjski, a było to podobnie jak teraz, również przed wyborami wrześniowymi do Bundestagu w Niemczech - powiedział prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

- Pani kanclerz Merkel stanęła przed okolicznością odpowiedzenia sobie na pytanie: czy ma ratować finanse jednego z państw strefy euro - Cypru na koszt oligarchów rosyjskich, którzy tam trzymają swoje pieniądze w bankach cypryjskich? - dodał ekspert.

Jak podkreślił politolog, Cypr jest największym zagranicznym inwestorem w Rosji, a przecież nie jest mocarstwem ekonomicznym, tylko są tam reinwestowane pieniądze oligarchów związanych z Kremlem. - Pani kanclerz musiała zdecydować, czy ma ratować Cypr na koszt podatników niemieckich. Przed wyborami było jej niezręcznie, w związku z czym, to wszystko było na koszt klientów banków tych oligarchów. To bardzo zaostrzyło ówczesne relacje unijno-rosyjskie i niemiecko-rosyjskie, łącznie z telewizjami niemieckich fundacji w Rosji. Prezydent Miedwiediew skarżył się, że UE stosuje bolszewicką metodę "grab zagrabione", co było pewną niezręcznością. Jakby sam przyznawał, że te pieniądze na kontach rosyjskich oligarchów są zagrabione rosyjskiemu społeczeństwu - ocenił. 


Posłuchaj
17:16 _PR24_AAC 2021_02_22-19-40-52.mp3 Przemysław Żurawski vel Grajewski o relacjach UE - Rosja ("Świat w powiększeniu")

 

- To pokazało pewien mechanizm, uderzenie w prywatne pieniądze oligarchów będących zapleczem Kremla. To jest rzeczywiste uderzenie w interesy klanu, który decyduje o polityce Rosji - podsumował wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego.                 

  


Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Świat w powiększeniu"

Prowadził: Antoni Opaliński

Gość: Przemysław Żurawski vel Grajewski (politolog, Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 22.02.2021

Godz. emisji: 19.33 

kmp

Czytaj także

"Dla UE to dyplomatyczna katastrofa". Guzy o wizycie Borrella w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 17:30
- Nie chodzi tu o kwalifikacje samego Borrella i jego umiejętności przeciwstawienia się na konferencji prasowej takiemu wytrawnemu graczowi jak Ławrow. To nauczka dla całej dyplomacji europejskiej i odpowiedzialnych za nią polityków - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wydalenie dyplomatów UE. Robert Kwiatkowski: to prowokacja w dobrym, rosyjskim stylu

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 17:15
- Odbyło się to w momencie, kiedy Josep Borrell odbywał konferencję z ministrem spraw zagranicznych Rosji panem Ławrowem. To prowokacja w dobrym, rosyjskim stylu - powiedział o wydaleniu dyplomatów UE z Rosji za wspieranie Aleksieja Nawalnego poseł Lewicy, Robert Kwiatkowski.
rozwiń zwiń