more_horiz

Rakowski: zawieszenie broni pomiędzy Hamasem a Izraelem wcale nie powoduje zakończenia konfliktu

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 20:20
- Wiele krajów arabskich uważało, że im szybciej zakończy się konflikt Izraela z Hamasem, tym mniejsza szansa na to, że rozleje się on na inne państwa - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, komentator polityki bliskowschodniej.
zdjęcie  ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Abaca

11 dni trwał ostatni konflikt pomiędzy Hamasem a Izraelem. Gość PR24 skomentował decyzję o zawieszeniu broni pomiędzy obiema stronami, w które to zaangażowały się Stany Zjednoczone. Jak powiedział, Izrael nie mógł zlekceważyć głosu USA, ale także świat arabski żądał, by konflikt jak najszybciej zakończyć, ponieważ istniało ryzyko, iż rozleje się on na inne kraje.


gaza 1200.jpg
"Ważne, by mówić, że naród palestyński istnieje". Arabistka o konflikcie w Izraelu

"Zwycięstwo ogłosił Hamas"

- Izrael nie jest jednak do końca usatysfakcjonowany rezultatem starcia. Zwycięstwo ogłosił Hamas, a w świecie arabskim jest ono uznane za pewnik. Hamas zachował też zdolność bojową. Izrael polował na decydentów Hamasu, ale nie naruszył ich tak bardzo - powiedział Paweł Rakowski.

Zauważył też, że zawieszenie broni wcale nie powoduje zakończenia konfliktu. Mimo obowiązującego od kilkunastu godzin rozejmu w Strefie Gazy niespokojnie jest w Jerozolimie. Na Wzgórzu Świątynnym wybuchły zamieszki między muzułmanami a policją. To właśnie wcześniejsze starcia w tym miejscu były przyczyną zakończonej właśnie wojny Izraela z Hamasem.

Gościem audycji była też Karolina Wanda Olszowska, turkolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy. 

Posłuchaj
24:47 PR24_mp3 2021_05_21-19-33-02.mp3 P. Rakowski o zawieszeniu broni pomiędzy Hamasem a Izraelem ("Świat w powiększeniu")

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Paweł Rakowski (komentator polityki bliskowschodniej)

Data emisji: 21.05.2021

Godzina: 19:33

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem