more_horiz

Chiny w obliczu wojny na Ukrainie. Prof. Grochmalski: wynik istotny z punktu widzenia Tajwanu

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 21:16
- To miała być inna wojna, miała spowodować osłabienie zachodniej flanki NATO, co przełożyłoby się na zmniejszenie wiarygodności Stanów Zjednoczonych w polityce azjatyckiej wobec Chin i państw regionu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie).
Xi Jinping
Xi JinpingFoto: Gil Corzo/Shutterstock

Chińskie ministerstwo obrony ogłosiło, że Chiny i Rosja przeprowadziły wspólny patrol lotniczy nad Morzem Japońskim, Morzem Wschodniochińskim i zachodnim Pacyfikiem. Były to pierwsze wspólne rosyjsko-chińskie manewry od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Prof. Piotr Grochmalski komentował aktywność Chin i Rosji. - Deklaracja złożona 4 lutego w Pekinie przez przywódców Chin i Rosji o ambicjach przejęcia przywództwa w tym nowym ładzie, jaki rzekomo mają budować na gruzach istniejącego porządku, otwierała Putinowi drogę do wojny na Ukrainie. Nie ulega wątpliwości, że ten ostatni impuls był wyraźnie skierowany ze strony Pekinu, zainteresowanego szybką i wygraną przez Rosję wojną, bo taka miała ona być - zauważył.

- Ta sytuacja miała w istotny sposób osłabić wiarygodność Stanów Zjednoczonych i NATO. Tak się nie stało, wojna okazała się nie taka, jak przewidywali analitycy chińscy i na jaką wyrażono nieformalną zgodę. Ta wojna od początku była i będzie wpisana w szeroką problematykę bezpieczeństwa globalnego. Dla Chin wynik konfliktu ma bardzo istotne znaczenie z punktu widzenia ich ambicji dotyczących Tajwanu - zauważył gość audycji.

Wspólne manewry Rosji i Chin odbywały się w północno-wschodniej Azji w trakcie, gdy prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przebywał w Tokio wraz z przywódcami Australii, Indii i Japonii na szczycie sojuszu Quad.

Posłuchaj
24:43 PR24_mp3 2022_05_26-19-33-18.mp3 Prof. Piotr Grochmalski o relacjach Chiny - USA (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w czasie zakończonej we wtorek wizyty w Korei Płd. i Japonii, że jest skłonny użyć siły w obronie Tajwanu. Część obserwatorów odebrała to jako zmianę utrzymywanej od lat zasady "strategicznej dwuznaczności", zgodnie z którą Waszyngton nie deklaruje publicznie, czy wysłałby wojsko w przypadku chińskiego ataku na Tajwan.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Paweł Lekki

Gość: prof. Piotr Grochmalski

Data emisji: 26.05.2022

Godzina emisji: 19.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem