more_horiz

Bałkany Zachodnie wobec kandydatury Ukrainy i Mołdawii do UE. Żornaczuk: jest rozgoryczenie

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 22:04
Ze strony państw Bałkanów Zachodnich było wsparcie kandydatur Ukrainy i Mołdawii do Unii Europejskiej. Natomiast z czego się na pewno nie cieszą się Bałkany Zachodnie - żaden kraj - to fakt, że oni nie odnotowali żadnego kroku naprzód na swojej drodze do Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Żornaczuk
Bałkany Zachodnie wyraziły żal w związku z nadaniem Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do UE, podczas gdy w sprawie ich akcesji do UE nie na żadnych postępów
Bałkany Zachodnie wyraziły żal w związku z nadaniem Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do UE, podczas gdy w sprawie ich akcesji do UE nie na żadnych postępówFoto: shirmanov aleksey/shutterstock.com

Przywódcy krajów Bałkanów Zachodnich wyrazili w piątek niezadowolenie z powodu "bezprecedensowo szybkiego" przyznania Ukrainie i Mołdawii statusu kandydatów do UE. W oświadczeniu uznali obecny szczyt unijny za "historyczny, ale w znaczeniu negatywnym" - podał hiszpański dziennik "El Confidencial. Państwa Europy Południowo-Wschodniej, tzw. Bałkany Zachodnie, wezwały Radę Europejską do przyspieszenia procedur związanych z przyjęciem ich do Wspólnoty.

Bałkany Zachodnie aspirują do UE

Wszystkie kraje tego regionu aspirują do UE. Wspólnota prowadzi już negocjacje z Serbią i Czarnogórą, natomiast Albania i Macedonia Północna od marca 2020 roku mają status krajów kandydujących i wciąż czekają na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych.

Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo pozostają tylko potencjalnymi kandydatami. Serbia jest w sporze z Kosowem, które z kolei nie może rozpocząć negocjacji, gdyż nie uznaje go pięć państw UE. Kosowo w 2008 roku jednostronnie ogłosiło niepodległość odłączając się od Serbii.

Negocjacje akcesyjne z Albanią i Macedonią Północną blokuje Bułgaria ze względu na historyczny spór z tym drugim państwem. W Polskim Radiu 24 mówił na ten temat Tomasz Żornaczuk.

Status kandydata do UE dla Ukrainy i Mołdawii a Bałkany Zachodnie

Gość PR24 podkreślił, że stwierdzenie, że państwa Bałkanów Zachodnich nie cieszą się z przyznania Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do UE, nie jest do końca prawdziwe.

- Wręcz było wsparcie tych kandydatur ze strony państw Bałkanów Zachodnich. Przypominam, że w czasie, kiedy taka najgłośniejsza w ostatnich dniach wizyta w Kijowie miała miejsce - wizyta kanclerza Scholza, prezydenta Macrona oraz przywódców Włoch i Rumunii - to w tym samym czasie odbywała się wizyta premierów Albanii i Czarnogóry. I ta wizyta przebiegała w duchu wsparcia całego regionu Bałkanów Zachodnich dla aspiracji unijnych Ukrainy - mówił Tomasz Żornaczuk.

- Natomiast z czego się na pewno nie cieszą Bałkany Zachodnie - żaden kraj - to to, że oni nie odnotowali żadnego kroku na przód na swojej drodze do Unii Europejskiej, żadne z sześciu państw nie odnotowało żadnego progresu z różnych powodów - wyjaśnił gość PR24.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
26:08 PR24_mp3 2022_06_25-19-33-39_Żornaczuk.mp3 Tomasz Żornaczuk o sytuacji państw Bałkanów Zachodnich w relacjach z Unią Europejską ("Świat w powiększeniu" / PR24)

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Piotr Wąż
Gość: Tomasz Żornaczuk (koordynator programu Europa Środkowa i analityk ds. Bałkanów Zachodnich i rozszerzenia Unii Europejskiej, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 25.06.22
Godzina emisji: 19.33

PAP/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także