more_horiz

Szczyt NATO w Madrycie. Jerzy Maria Nowak: nie ma zgody, by nazwać Rosję wrogiem

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2022 21:36
- Ciągle są państwa, zwłaszcza takie, jak Francja, Hiszpania, Grecja, Włochy w jakimś sensie, które wolałby, żeby Rosję nazywać państwem będącym zagrożeniem - mówił w Polskim Radiu 24 b. ambasador RP przy NATO Jerzy Maria Nowak. Gość PR24 podkreślił, że choć do szczytu NATO zostały dwa dni, państwa Sojuszu nadal nie doszły do porozumienia także w kwestii wzmocnienia wschodniej flanki czy dostarczania broni Ukrainie.
Mający się niebawem rozpocząć w Madrycie szczyt NATO będzie obradował przede wszystkim w kontekście trwającej na Ukrainie rosyjskiej agresji
Mający się niebawem rozpocząć w Madrycie szczyt NATO będzie obradował przede wszystkim w kontekście trwającej na Ukrainie rosyjskiej agresjiFoto: BSG_1974 / Shutterstock.com

Za dwa dni w Madrycie rozpocznie się szczyt NATO. Spotkanie przywódców państw Sojuszu Północnoatlantyckiego będzie odbywać się w cieniu trwającej od ponad 4 miesięcy wojny na Ukrainie. W Polskim Radiu 24 mówił o tym Jerzy Maria Nowak.

Polskie nadzieje ws. szczytu NATO

Gość PR24 stwierdził, że jeśli chodzi o określenie Rosji przez NATO jednoznacznie jako zasadniczego przeciwnika Sojuszu, trudno się spodziewać pozytywnej (z naszej perspektywy) decyzji. Przyznał, że najważniejsze konkluzje szczytu NATO są obecnie negocjowane w sposób nieformalny i tak naprawdę do ostatniej chwili będą się decydować, jednak "na razie przecieki nie są zachęcające".

- Nie ma pełnej zgody w sprawie, która interesuje Polskę najbardziej, czyli żeby zainstalować na naszej granicy, zwłaszcza blisko tzw. przesmyku suwalskiego, ciężką brygadę wojsk sojuszniczych. Nie ma na razie zgody, może jeszcze będzie, nie mogę tego z pewnością powiedzieć, bo to w ostatnich godzinach będzie się rozstrzygać - mówił Jerzy Maria Nowak.

Szczyt NATO w cieniu rosyjskiej agresji na Ukrainę

- Po drugie nie ma zgody - ciągle - na to, żeby Rosję określić jako naszego przeciwnika, czy nawet wroga. (...) Właściwie ciągle są państwa, zwłaszcza takie, jak Francja, Hiszpania, Grecja, Włochy w jakimś sensie, które wolałby, żeby Rosję nazywać państwem będącym zagrożeniem. To są rzeczy, które mają pewne znaczenie - podkreślił b. ambasador RP przy NATO.

- Po trzecie brak jest zgody co do tego, jak wzmocnić flankę wschodnią. To dość istotna sprawa. Po czwarte brak jest zgody na to, jak ma wyglądać wspólna nasza pomoc wojskowa dla Ukrainy i czy można by było dla Ukrainy zrobić jakąś ścieżkę przyspieszenia, nie tyle wciągnięcia Ukrainy do sytuacji już pełnego członkostwa, tylko dania jej jakiejś ścieżki, by mogła przyspieszyć swoje starania o wejście do Sojuszu - zaznaczył gość PR24.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:18 PR24_mp3 2022_06_26-19-33-11_Nowak.mp3 Jerzy Maria Nowak o zbliżającym się szczycie NATO w Madrycie w kontekście trwającej na Ukrainie rosyjskiej agresji ("Świat w powiększeniu" / PR24)

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Piotr Wąż
Gość: Jerzy Maria Nowak (były ambasador RP przy NATO, Uczelnia Vistula)
Data emisji: 26.06.2022
Godzina emisji: 19.33

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także