more_horiz

Szczyt NATO w Madrycie. Saryusz-Wolski: motorem zmian jest oś USA-Wielka Brytania-Polska

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 21:06
- Idziemy w dobrym kierunku, jest to postęp, jesteśmy bardziej zjednoczeni, ale nadal są pewne niedokończone działania - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski, oceniając rozpoczęty szczyt NATO w Madrycie. - Motorem pozytywnych zmian jest oś Stany Zjednoczone-Wielka Brytania-Polska - zaznaczył.
Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-WolskiFoto: PR24/J. Popławski

Na wtorkowym szczycie w Madrycie NATO ma przyjąć swoją nową Koncepcję Strategiczną. Ten kluczowy dokument będzie zawierał cele i zadania NATO na najbliższą dekadę. Przedstawia zbiorową ocenę wyzwań w zakresie bezpieczeństwa, przed którymi stoi Sojusz, oraz zadania polityczne i wojskowe, które NATO będzie realizować w celu ich rozwiązania.

Niedokończone działania Sojuszu

- Wszystkie oczekiwania wschodniej flanki NATO nie zostaną spełnione - zaznaczył w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski. Wskazał m.in. na brak decyzji o przekształceniu rotacyjnej obecności wojsk USA w regionie w obecność stałą. 

Jak mówił gość "Świata w powiększeniu", z Madrytu płyną też dobre sygnały. Wymienił zapowiedzi powiększenia grup bojowych z rozmiarów batalionów do brygad  i "postawienie w stan gotowości bojowej siła NATO w liczbie siedmiokrotnie większej, czyli 300 tys. w miejsce 40 tysięcy.

- Idziemy w dobrym kierunku, jest to postęp, jesteśmy bardziej zjednoczeni, ale nadal są pewne niedokończone działania, możemy oczywiście domyślać się, kto je blokuje - to ci sami, którzy chcą obłaskawiać Rosję, nie chcą Rosji drażnić i liczą na przywrócenie z nią relacji. To głównie zachodni Europejczycy i tandem francusko-niemiecki - wskazał.

Polska członkiem motoru pozytywnych zmian

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, "motorem pozytywnych zmian jest oś Stany Zjednoczone-Wielka Brytania-Polska". - Oczywiście to wszystko wyzwalane bohaterskim oporem Ukrainy przeciwko rosyjskiej wojnie - zaznaczył.

Oceniając postawę Ameryki wobec rosyjskiej wojny na Ukrainie, polityk stwierdził, że ta "toczy proxy wojnę z Rosją i jeżeli ją przegra, to przegra z Chinami, a globalny Zachód przegra Tajwan".

- Po dosyć haniebnym i smutnym wycofaniu się z Afganistanu nastąpiła korekta na odcinku rosyjskim i chińskim i nagle Ameryka odzyskała rolę przywódcy i nawet niespecjalnie życzliwa, a momentami antyamerykańska, Europa Zachodnia musi to przyznać - podkreślił Jacek Saryusz-Wolski.

**

Posłuchaj
25:20 Saryusz-Wolski--PR24_mp3 2022_06_28-19-32-45.mp3 Jacek Saryusz-Wolski o korekcie w amerykańskiej polityce wobec Chin i Rosji ("Świat w powiększeniu"/ PR24)

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Jacek Saryusz-Wolski (europoseł PiS)

Data emisji: 28.06.2022

Godzina emisji: 19.33


mbl

Zobacz także

Zobacz także