KE zablokuje wybór partnera budowy elektrowni atomowej w Polsce? Prof. Krasnodębski: nie ma do tego narzędzi

- Unia Europejska nie ma żadnych kompetencji, jeśli chodzi o politykę przemysłową, wpływa na nią poprzez politykę klimatyczną i unię energetyczną - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog, wykładowca i poseł do PE.

2022-10-31, 20:40

KE zablokuje wybór partnera budowy elektrowni atomowej w Polsce? Prof. Krasnodębski: nie ma do tego narzędzi
Prof. Zdzisław Krasnodębski. Foto: PR24/MS

Jak polskie plany budowy elektrowni atomowej mają się do naszego udziału w Unii Europejskiej? Były premier Leszek Miller uważa, że sposób wyboru amerykańskiej firmy mającej budować pierwszą w Polsce elektrownię atomową może otworzyć nowe pole konfliktu z Brukselą. Jego zdaniem unijne prawo wymaga przeprowadzenia tzw. postępowania konkurencyjnego, w którym musi być kilku oferentów. Polityk mówił o tym w Polsat News.

"Narzędzia środowiskowe"

- Były premier nie przepada za obecnym rządem w Polsce, ale przepada za Unią Europejską i jest gotów przypisać jej co najmniej taką siłę sprawczą, jaką swego czasu miał chyba Związek Radziecki i biuro Polityczne w Moskwie. Komisja Europejska ma oczywiście bardzo kreatywnych prawników i nie jest nam przychylna, ale sprzyjająca jest ostatnio atmosfera, jeśli chodzi o energię nuklearną, stąd nie powinno być oporu politycznego - przypomniał prof. Zdzisław Krasnodębski.

Dodał, że jeśli chodzi o energię nuklearną, to Polska była "w jakimś sensie w sojuszu z Francją". Wg niego Unia Europejska sama nie do końca wie, co ma zrobić w sytuacji obecnego kryzysu energetycznego, ale nie widać narzędzi prawnych do tego, by blokować polskie projekty, a jedyne jakich może użyć, to "narzędzia środowiskowe", bo dyrektywa o zamówieniach publicznych, jak zauważył europoseł, nie wchodzi w grę. - Unia nie ma żadnych kompetencji, jeśli chodzi o politykę przemysłową, Komisja nie podejmie tu żadnych działań - dodał gość PR24.

Jak ocenił premier Mateusz Morawiecki, podpisanie listu intencyjnego dot. budowy drugiej elektrowni atomowej, tym razem w partnerstwie z Koreą Południową, to realizacja inwestycji o strategicznym znaczeniu dla Polski. O wyborze amerykańskiego przedsiębiorstwa Westinghouse poinformował przed kilkoma dniami. "Potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii Westinghouse Nuclear"- napisał na Twitterze szef rządu. Taką informację przekazał po - jak napisał - owocnych rozmowach z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris oraz sekretarz energii Jennifer Granholm.

REKLAMA


Posłuchaj

KE zablokuje wybór partnera do budowy elektrowni atomowej? Krasnodębski: nie ma do tego narzędzi ("Świat w powiększeniu") 26:27
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Zdzisław Krasnodębski (socjolog, wykładowca i poseł do PE)

Data emisji: 31.10.2022

REKLAMA

Godzina: 19:33

kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej