"Redukcja krajów UE do roli landów". Saryusz-Wolski o zmianie traktatów UE
- Jesteśmy na zakręcie, integracja europejska, jaką znaliśmy, Unia, do której wchodziliśmy, zostaje uprowadzona, ma to być coś całkiem innego. Dzieje się to w taki sposób, że elity się domówiły i chcą to zrobić z pominięciem woli społeczeństwa, ponieważ w większości krajów to nie będzie wymagało referendum - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, eurodeputowany (Prawo i Sprawiedliwość).
2023-10-25, 22:00
Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFEC) przyjęła w środowym głosowaniu sprawozdanie zalecające zmianę unijnych traktatów. Treść dokumentu została uzgodniona przez przedstawicieli pięciu frakcji - Europejskiej Partii Ludowej (EPL), socjaldemokratów (S&D), liberałów (Renew), Zielonych i Lewicy. Zawiera on propozycję 267 zmian w obu traktatach - o Unii Europejskiej oraz o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej - i liczy 110 stron.
Główne proponowane przez Parlament Europejski zmiany to: eliminacja zasady jednomyślności w głosowaniach Rady Unii Europejskiej w 65 obszarach, a także inne zapisy wzmacniające pozycję Komisji Europejskiej, między innymi pomysł wprowadzenia instytucji referendum ogólnounijnego. Przyjęty dziś raport zostanie poddany pod obrady i głosowanie poprawek podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.
"Formalne uruchomienie zmiany traktatów"
Jacek Saryusz-Wolski komentował przyjęcie raportu uruchamiającego procedurę, która ma zmienić unijne traktaty. - To nie jest zwykły raport, to nie jest raport ekspertów, ale formalne, oficjalne stanowisko, które uruchamia zmianę traktatów w oparciu o art. 48 Traktatu o Unii Europejskiej. Bez tego raportu ta procedura by nie ruszyła - zaznaczył.
- To jest groźne dlatego, że zmienia się w sposób rewolucyjny ustrój Unii Europejskiej, czyni z niej superpaństwo, a kraje członkowskie redukuje do roli regionów, landów czy województw, odbierając im kompetencje, a przydaje nowe, ogromne kompetencje Unii Europejskiej, m.in. likwiduje prawo weta we wszystkich przypadkach z wyjątkiem głosowania ws. przyjęcia nowych członków - podkreślił gość audycji.
REKLAMA
"Koniec unii suwerennych państw"
Jak ostrzegał europoseł, w przypadku zakończenia tego procesu nie będziemy już mieli do czynienia z Unią Europejską suwerennych państw. - To będzie państwo, w którym kraje członkowskie będą zredukowane do roli landów, będą przedmiotem, a nie podmiotem tego traktatu, zobowiązanym do posłuchu i wykonywania obowiązków wbrew swojej woli. To ma być unia, w której waluta euro jest obowiązkowa, gdzie większością głosów będzie można poszczególne kraje karać odebraniem głosu i wielomiliardowymi sankcjami. To kopernikański przewrót, jeśli chodzi o ustrój Unii - mówił Saryusz-Wolski.
Posłuchaj
Przyjęcie raportu autorstwa pięciorga eurodeputowanych jest wstępem do wielostopniowej procedury zmiany traktatów. W następnej kolejności trafi on pod obrady i głosowanie poprawek na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.
Uzgodnienie tekstu raportu w Komisji Spraw Konstytucyjnych przez przedstawicieli frakcji, które nominalnie mają większość w PE, nie oznacza, że uzyska on poparcie większości eurodeputowanych. Z reguły kierują się oni interesami i lojalnością wobec swojego państwa lub partii macierzystej, a nie grupy politycznej na poziomie europejskim, do której w danej kadencji należą.
REKLAMA
Gdyby jednak PE przyjął raport, to trafi on do Rady UE, a następnie na szczyt Rady Europejskiej. Wówczas to od unijnych przywódców będzie zależało, czy zwołają konwent składający się z szefów państw i rządów, przedstawicieli parlamentów krajowych, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzący: Antoni Opaliński
REKLAMA
Gość: Jacek Saryusz-Wolski
Data emisji: 25.10.2023
Godzina emisji: 17.35
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA