more_horiz

Zbrodnie w Iziumie. Dr Olchowski: Iluzją było mniemanie, że Rosja się ucywilizowała

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 19:40
- Rosjanie postępują tak, bo w dużej mierze ulegają własnej propagandzie. Oni uważają, że są ofiarami, to Zachód ich napadł, a Ukraińcy to naziści. Ich brutalność bierze się w dużym stopniu z tego, co opowiada im ich propaganda - mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Jakub Olchowski. W lesie pod Iziumem w obwodzie charkowskim, w miejscu masowych pochówków ofiar rosyjskich zbrodni przeprowadzane są ekshumacje.
Audio
  • Dr Jakub Olchowski gościem Piotra Węża (Świat w powiększeniu)
Masowy grób w lesie w pobliżu wyzwolonego miasta Izium w obwodzie charkowskim
Masowy grób w lesie w pobliżu wyzwolonego miasta Izium w obwodzie charkowskim Foto: PAP/Mykola Kalyeniak

Pod Iziumem znaleziono łącznie ponad 450 grobów po tym, jak armia rosyjska wycofała się z tego miasta, które okupowała od kwietnia br. Wśród 59 osób, których zwłoki ekshumowano, było 16 mężczyzn-cywilów i 26 kobiet oraz 17 wojskowych ukraińskich. Eksperci podkreślają, że większość ciał nosi oznaki nienaturalnej śmierci.

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Zdaniem gościa nie mamy do czynienia z niczym nowym. - Rosja podobnie postępowała przed, w trakcie i po II wojnie światowej. Iluzją po rozpadzie ZSRR było mniemanie, że Rosja się ucywilizowała. Tymczasem nic się nie zmieniło. Najgorsze jest to, że Rosjanie postępują tak, bo w dużej mierze ulegają własnej propagandzie. Oni uważają, że są ofiarami, to Zachód ich napadł, a Ukraińcy to naziści. Ich brutalność bierze się w dużym stopniu z tego, co opowiada im ich propaganda - powiedział dr Jakub Olchowski. 

Zwrócił też uwagę, że w rosyjskiej tożsamości zakorzeniony jest imperializm. - Typowo chuligańskie podejście. Może jesteśmy biedni i nie mamy co jeść, ale niech się nas wszyscy boją - dodał.


Posłuchaj
26:01 PR24 2022_09_18-19-32-58.mp3 Dr Jakub Olchowski gościem Piotra Węża (Świat w powiększeniu)

 

W czwartek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiadomił, że w wyzwolonym Iziumie odnaleziono masowy grób. "Bucza, Mariupol, teraz - niestety - Izium. Rosja wszędzie zostawia śmierć i musi za to odpowiedzieć" - powiedział. Według ukraińskich władz liczba ofiar rosyjskich zbrodni w Iziumie może okazać się większa niż w Buczy i innych podkijowskich miejscowościach, które były dotąd najstraszniejszym symbolem zbrodni wojennych agresora na Ukrainie. Chodzi o te zbrodnie, które udało się potwierdzić po wyzwoleniu terytoriów. Wciąż niemożliwa do ustalenia jest liczba ofiar m.in. z nadal znajdujących się pod okupacją Mariupola czy Wołnowachy.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: dr Jakub Olchowski (UMCS, Kierownik Zespołu Wschodniego w Instytucie Europy Środkowej)

Data emisji: 18.09.2022

Godzina: 19.33

PR24

19:33           ŚWIAT W POWIĘKSZENIU (prowadzący pasmo)

 

Goście PR24: dr Jakub Olchowski, UMCS, Kierownik Zespołu Wschodniego w Instytucie Europy Środkowej.

Zobacz także

Zobacz także