more_horiz

Rosja ogłasza aneksję ukraińskich terenów. Ekspert krytykuje postawę UE: starają się nie zauważać tej wojny

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 21:16
- Obecna zmiana granic w Europie jest przełamanie pewnego tabu na Wschodzie. Miejmy nadzieje, że przyjdzie też odpowiednia reakcja ze strony UE, która - moim zdaniem - jak na razie bardziej stara się nie zauważać tej wojny, niż ją zauważać - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Szymanowski (Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka). 
Dr Szymanowski: obecna zmiana granic w Europie jest przełamaniem pewnego tabu na Wschodzie
Dr Szymanowski: obecna zmiana granic w Europie jest przełamaniem pewnego tabu na WschodzieFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

W piątek oczy całego świata skierowane były w stronę wydarzeń związanych z inwazją Rosji na Ukrainę, a dokładniej mówiąc, włączenia do Federacji Rosyjskiej czterech ukraińskich obwodów: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. 

Zmiana granic w Europie

Dr Maciej Szymanowski, komentując wydany w Moskwie dekret, powiedział, że "ta część świata, w której się urodziliśmy, żyjemy i pracujemy, należy do tych, gdzie granice dość często się zmieniają, praktycznie co pokolenie, co dwa". - Przecież sama Polska jest tego doskonałym przykładem, ponieważ nasze terytorium w 53 proc. leży w innym miejscu niż przed wybuchem II wojny światowej - mówił gość PR24. 

- To, co dziś się wydarzyło, a formalnie dzieje się na naszych oczach już od wielu miesięcy, żeby nie powiedzieć od lat, (...) jest tym, czego bardzo wiele osób się obawiało i co niestety stało się rzeczywistością, czyli zmianą granic w Europie - powiedział dr Maciej Szymanowski. 

Dodał, że "jest to przełamaniem pewnego tabu na Wschodzie". - Miejmy nadzieje, że przyjdzie też odpowiednia reakcja ze strony UE, która - moim zdaniem - jak na razie bardziej stara się nie zauważać tej wojny, niż ją zauważać - powiedział gość PR24.

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
19:07 PR24_mp3 2022_09_30-19-39-45.mp3 Dr Maciej Szymanowski: obecna zmiana granic w Europie jest przełamaniem pewnego tabu na Wschodzie (Świat w powiększeniu/Polskie Radio 24)

** *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: dr Maciej Szymanowski (Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka)

Data emisji: 30.09.2022

Godzina emisji: 19.39

nj/kor

Zobacz także

Zobacz także