more_horiz

"Ma autorytet, może go wykorzystać w polityce międzynarodowej". Ekspert OSW o nowym prezydencie Czech

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 21:00
- Prezydent w Czechach formalnie nie pełni znaczącej roli. Natomiast jest też pewien nimb autorytetu. Wydaje się, że Petr Pavel ma wszystko to, co potrzeba, żeby ten autorytet wykorzystać również na arenie międzynarodowej - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Dębiec z OSW. 
Prezydent elekt Petr Pavel
Prezydent elekt Petr Pavel Foto: Vit Simanek / PAP / CTK

Mija 342 dzień wojny na Ukrainie. Petr Pavel w rozmowie z Polskim Radiem 24 przyznał, że skłania się do poglądu, który podziela wielu ekspertów, nie tylko ekspertów od bezpieczeństwa, ale także ekonomistów i politologów, że "konflikt może zostać pomyślnie zakończony w tym roku, jednak aby tak się stało, muszą być spełnione pewne warunki".

- Te warunki to przede wszystkim to, że będziemy nadal pomagać Ukrainie, że nie będziemy zmniejszać naszej pomocy. Wręcz przeciwnie, zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc ukraińskim siłom zbrojnym, aby były jak najbardziej skuteczne - powiedział prezydent elekt. 

"Obiecywał to w kampanii wyborczej"

Wywiad z prezydentem Czech skomentował gość PR24. - Ten pierwszy wywiad dla polskich mediów potwierdził to, co generał Pavel obiecywał w trakcie kampanii wyborczej i to, co zapowiadał w pierwszych wywiadach dla zachodnich mediów po ogłoszeniu wyniku wyborów - zaznaczył dr Krzysztof Dębiec. 

- Dostrzegam w nowym prezydencie Czech przyszłego lidera, który będzie się wpisywał w ten nurt polityki. W tym sensie Warszawa i Praga będą mówić w tych kwestiach jednym głosem - dodał ekspert. 

Jak zaznaczył, "prezydent w Czechach formalnie nie pełni znaczącej roli". - Natomiast jest też pewien nimb autorytetu. Wydaje się, że Petr Pavel ma wszystko to, co potrzeba, żeby ten autorytet wykorzystać również na arenie międzynarodowej - powiedział dr Krzysztof Dębiec. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
07:14 PR24 2023_02_01-19-49-45.mp3 dr Krzysztof Dębiec o nowym prezydencie Czech (Świat w powiększeniu) 

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
ProwadzącyKrzysztof Grzybowski
Gość: dr Krzysztof Dębiec (OSW) 
Data emisji: 1.02.2023
Godzina emisji: 19.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także