more_horiz

"Zagranie na nosie". Prof. Lewicki o chińskim balonie nad USA

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 21:55
Wydaje się, że jedynym celem wypuszczenia balonu było pokazanie USA, że Chiny nie chcą się z nimi liczyć. To było takie zagranie na nosie - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 amerykanista prof. Zbigniew Lewicki.
Prof. Zbigniew Lewicki opowiedział w PR24 o zestrzeleniu chińskiego balonu nad USA
Prof. Zbigniew Lewicki opowiedział w PR24 o zestrzeleniu chińskiego balonu nad USAFoto: PR24

Amerykańskie siły powietrzne w sobotę zestrzeliły chiński balon szpiegowski, podejrzewany o prowadzenie inwigilacji nad terytorium Stanów Zjednoczonych. Balon został po raz pierwszy zauważony we wtorek nad Montaną, gdzie znajduje się jedno z trzech amerykańskich pól silosów rakiet balistycznych. Z zestrzeleniem obiektu czekano jednak, aż znajdzie się nad Atlantykiem, bo spadające odłamki mogłyby stanowić zagrożenie dla ludzi.

Jak powiedział na antenie Polskiego Radia 24 amerykanista prof. Zbigniew Lewicki, w relacjach chińsko-amerykańskich ostatnie zestrzelenie balonu nie jest najistotniejsze, ponieważ Amerykanie zwracają uwagę, że tego typu sytuacje pojawiały się już w przeszłości. - Ten konkretny balon rzeczywiście przeleciał nad całymi kontynentalnymi Stanami Zjednoczonymi i był dostrzegany przez wszystkich. I zrobiła się z tego ogólna awantura - ocenił.

- Wydaje się, że jedynym celem było po prostu pokazanie Stanom Zjednoczonym, że Chiny nie chcą się z nimi liczyć. Nie mówię, że tego nie robią, ponieważ to jest jednak wielkie mocarstwo, ale to było takie zagranie na nosie - wskazał.

Chiński balon nad USA

Gość audycji odniósł się również do sytuacji z ubiegłego stulecia. - Przypomina się także historia z tym słynnym lotem amerykańskiego samolotu szpiegowskiego w przeddzień spotkania na szczycie amerykańsko-radzieckim, które zostało odwołane przez Chruszczowa. I tutaj jest taka sama sytuacja. Chiny chciały powiedzieć Ameryce: "nam na rozmowach nie zależy" - zaznaczył.

Odnosząc się do prowadzonej przez Państwo Środka polityki, amerykanista powiedział, że "zdaniem Pekinu obecnie Stany Zjednoczone są państwem stosunkowo - jak na siebie - słabym". - Myślą, że polityka i prowadzenie USA przez Joe Bidena nie emanuje amerykańską siłą. W związku z tym pokazują całemu światu, że można Waszyngtonowi zagrać na nosie - skomentował prof. Zbigniew Lewicki.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
16:31 PR24_mp3 2023_02_05-19-32-58.mp3 Prof. Zbigniew Lewicki o zestrzeleniu chińskiego balonu nad USA ("Świat w powiększeniu"/Polskie Radio 24)

 

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadząca: Ewa Wasążnik

Gość: prof. Zbigniew Lewicki (amerykanista UKSW)

Data emisji: 5.02.2023 r.

Godzina emisji: 19.33

ng/PR24

Zobacz także

Zobacz także