more_horiz

"Samochwalcza retoryka usypia opinię publiczną". Saryusz-Wolski o podejściu Zachodu do wojny

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 21:00
- Ze strony Zachodu nie ma wystarczającego wsparcia dla Ukrainy i absolutnie nie powinno być powodów do samozadowolenia. Ta samochwalcza retoryka jest szkodliwa i w pewnym sensie usypia opinię publiczną - podkreślił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS.
Jacek Saryusz-Wolski opowiedział w PR24 o podejściu Zachodu do wojny na Ukrainie
Jacek Saryusz-Wolski opowiedział w PR24 o podejściu Zachodu do wojny na UkrainieFoto: PR24/J. Popławski

W piątek odbył się w Kijowie szczyt Unia Europejska-Ukraina. Choć wiązane były z nim wielkie nadzieje, ostatecznie na spotkaniu przywódców Wspólnoty z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim nie padły żadne konkretne deklaracje.

Jak skomentował na antenie Polskiego Radia 24 europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski, wyjazd europejskich polityków do Kijowa odbił się głośnym echem w Brukseli. - Gdyby oceniać to w oparciu o retorykę, to można powiedzieć, że Unia Europejska na zabój kocha Ukrainę i robi wszystko, co trzeba. Natomiast, gdyby chcieć wycisnąć to, co zostało powiedziane, i odcedzić wyłącznie fakty, to okazuje się, że pominięto to, o czym głośno krzyczy Ukraina, czyli broń. (…) Na zasadnicze oczekiwania Ukrainy Unia nie odpowiada - powiedział.

Gość audycji ocenił też, że w porównaniu z tym, co Kijowowi przekazuje Ameryka, dostawy broni dla Ukrainy ze strony Unii Europejskiej są rodzajem "spóźnionej kroplówki". - Chciałoby się, aby obie strony dawały więcej i szybciej - wskazał.

Szczyt UE-Ukraina

Polityk zwrócił także uwagę, że ze strony Zachodu nie ma wystarczającego wsparcia dla okupowanego kraju i podkreślił, że absolutnie nie powinno być powodów do samozadowolenia. - Ta samochwalcza retoryka jest szkodliwa i w pewnym sensie usypia opinię publiczną - podkreślił.

Zdaniem europosła PiS Wspólnota mogłaby robić dużo więcej. - Wielkim hamulcowym po stronie UE są Niemcy. Do niedawna również Francja, choć ona teraz nieco się poprawia. To są jednak postawy tchórzliwe, niezdecydowane i najłagodniej można je określić, jako "nadmiernie ostrożne" - powiedział Jacek Saryusz-Wolski.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:36 PR24_mp3 2023_02_06-19-33-53.mp3 Jacek Saryusz-Wolski o podejściu Zachodu do wojny na Ukrainie ("Świat w powiększeniu"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Jacek Saryusz-Wolski (europoseł PiS)

Data emisji: 6.02.2023 r.

Godzina emisji: 19.33

ng/PR24/kor

Zobacz także

Zobacz także