more_horiz

Rosjanie i Białorusini wystąpią na IO w Paryżu: Czarnecki: zadanie do wykonania ma prezydent Macron

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 20:46
- Jeżeli Emmanuel Macron jest sojusznikiem wartości, a nie sprzymierzeńcem diabła, to Rosjan i Białorusinów nie wpuści do Paryża - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki. 
Ryszard Czarnecki
Ryszard CzarneckiFoto: PR24/AK

MKOl wydał zalecenia dla międzynarodowych federacji sportowych dotyczące ponownego dopuszczenia zawodników z Rosji i Białorusi do międzynarodowej rywalizacji, jednocześnie wprowadzając szereg warunków do spełnienia przez tych sportowców. To m.in. występy pod neutralną flagą, ponadto chodzi wyłącznie o starty indywidualne i tylko tych zawodników, którzy w żaden sposób nie popierają wojny na Ukrainie oraz nie mają związków z armią czy klubami wojskowymi.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 mamy do czynienia z hańbą i wstydem dla międzynarodowego ruchu olimpijskiego. - Działacze MKOl mają narodowość i myślą o utrzymaniu lejc w rękach. Cała Afryka i prawie cała Azja poparły dopuszczenie Rosjan i Białorusinów, więc przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach ma alibi. Natomiast na ostatnich igrzyskach Rosjanie nie występowali pod własną flagą. Była to swoista kara za faszerowanie dopingiem reprezentantów Rosji. Dzisiejsza kara jest taka sama jak za oszustwo, ale dziś zabija się ludzi na Ukrainie. Trzeba wywierać maksymalną presję. Frontmanami powinni być sportowcy i związki sportowe. Politycy również powinni zabierać głos - powiedział Ryszard Czarnecki.   

Postanowienia MKOl nie dotyczą igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku - odrębna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w późniejszym terminie. - Tutaj kluczowa będzie rola prezydenta Emmanuela Macrona. To przecież Paryż będzie gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024. Jeżeli Macron jest sojusznikiem wartości, a nie sprzymierzeńcem diabła, to Rosjan i Białorusinów nie wpuści - stwierdził Czarnecki. - Wymarzonym prezentem dla Putina byłby bojkot Igrzysk Olimpijskich. Musimy zrobić wszystko, aby nie dopuścić Rosjan - dodał. 


Posłuchaj
25:00 PR24 2023_03_30-19-35-01.mp3 Ryszard Czarnecki gościem Antoniego Opalińskiego (Świat w powiększeniu)

Sportowcy z Rosji, a także Białorusi, sojusznika Moskwy, zostali wykluczeni z większości międzynarodowych zawodów w 2022 roku po inwazji Rosji na Ukrainę, nazywanej przez agresora "specjalną operacją wojskową".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS)

Data emisji: 30.03.2023

Godzina: 19.33

PR24 

Zobacz także

Zobacz także