Smog? Ten problem towarzyszy nam od lat
W wielu miastach Polski przekroczone zostały normy zawartości pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Smog jednak nie jest problemem, który pojawił się niedawno. – To zjawisko towarzyszy nam od wielu lat – mówił w audycji Czas na Naukę prof. Krzysztof Markowicz z Instytut Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
2017-01-17, 12:01
Posłuchaj
Jak wyjaśniał gość Polskiego Radia 24, pojawiający się zimą smog w miastach to nie tylko efekt pracy niewydajnych pieców i spalania niskiej jakości paliw. – Mieliśmy nie tylko bezwietrzną, ale i bezchmurną aurę. To sprawiło, że powierzchnia Ziemi wychłodziła się, wytworzyła się przy tym inwersja, które zredukowała poziom mieszania się "powietrza" w kierunku pionowym. Zanieczyszczenia nie "odpływały" do góry, do atmosfery – tłumaczył ekspert.
Prof. Krzysztof Markowicz zauważył przy tym, że wpływ na jakość powietrza mają nie tylko warunki atmosferyczne. – Na obrzeżach miast, gdzie znajdują się ogrzewane piecami domy jednorodzinne, stężenia pyłów zawieszonych są większe – wskazywał gość Polskiego Radia 24.
W programie również o tym, co robić, by poziom stężenia pyłów zawieszonych w polskim powietrzu był niższy.
Gospodarzem Czasu na Naukę był Krzysztof Michalski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/mp
_____________________
Data emisji: 17.01.17
Godzina emisji: 11.43
REKLAMA