Dlaczego ludzie kiedyś byli niżsi niż dzisiaj?

Czy prawdą jest, że z pokolenia na pokolenie jesteśmy coraz wyżsi? Co decyduje o wzroście człowieka? O tym w audycji Czas na Naukę mówił prof. Michał Kopczyński z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Historii Polski.

2017-01-26, 13:11

Dlaczego ludzie kiedyś byli niżsi niż dzisiaj?
W czasach wczesnego średniowiecza średni wzrost Europejczyka wynosił 165-167 centymetrów, miało to związek z jakością diety.Foto: flickr/Hans Splinter

Posłuchaj

26.01.17 Czas na Naukę: Dlaczego kiedyś ludzie byli niżsi niż dzisiaj?
+
Dodaj do playlisty

Jak wskazywał na naszej antenie prof. Michał Kopczyński, historycy mogą mówić o wzroście ludzi, którzy żyli nawet w bardzo odległych czasach. – Na podstawie kości możemy szacować długość całych szkieletów – wyjaśniał ekspert, zauważając przy tym, że na przestrzeni minionych epok wzrost ludzi ulegał wahaniom.

– W Paleolicie ludzie osiągali ok. 170 centymetrów. W późniejszej epoce neolitu człowiek był niższy – mówił gość Polskiego Radia 24. – To efekt zmian w diecie. Paleolit to myśliwi i zbieracze. Spożywali oni kilkadziesiąt gatunków rośli i zwierząt. Neolit to czas rolnictwa, dieta była uboższa – dodawał historyk.

W średniowieczu średni wzrost Europejczyka to 165-167 centymetrów. – W końcówce tego okresu, w XIV i XV wieku, ludzi byli wyżsi. To efekt epidemii dżumy. „Czarna śmierć” przetrzebiła społeczeństwo, było mniej ludzi do wyżywienia – wyjaśniał prof. Michał Kopczyński.

Stały wzrost długości ciała człowieka rozpoczyna się w latach 60. XIX wieku. Dziś statystyczny Polak ma ok. 178 centymetrów. – Brakuje nam kilku centymetrów do najwyższych na świecie Holendrów, którzy mierzą średnio 185 centymetrów – mówił historyk. 

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem Czasu na Naukę była Katarzyna Kobylecka.

Polskie Radio 24/mp

Czas na naukę w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

_________________

Data emisji: 26.01.17

Godzina emisji: 11.45


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej