Polscy naukowcy dokonali przełomu w poszukiwaniu szczepionek przeciwko rakowi
Prof. Jacek Jemielity jest szefem zespołu, który dokonał komercjalizacji polskiego osiągnięcia naukowego. Wynalazek ten daje nowe możliwości opracowania terapii genowych dla zwalczania nowotworów złośliwych, a także regeneracji tkanek. O jednym z najgłośniejszych polskich osiągnięć naukowych ostatnich miesięcy prof. Jemielity opowiadał wraz z dr Joanną Kowalską z Zakładu Biofizyki Wydziału Fizyki UW.
2017-03-09, 12:57
Posłuchaj
Jak podkreślił prof. Jacek Jemielity, prace nad wynalazkiem rozpoczęły się w 2004 roku. – Nasz wynalazek sam w sobie nie jest terapeutykiem, ale metodą stabilizowania ważnej biologicznie cząsteczki. Jest to więc element, który być może pozwoli konstruować terapię - powiedział.
Licencja do wynalazku została sprzedana zachodniej firmie farmaceutycznej. - Specjalizują się oni w szczepionkach przeciwnowotworowych, mają doświadczenie w badaniach na modelach zwierzęcych, również w prowadzeniu badań klinicznych, a nasz wynalazek był dla nich bardzo interesujący, ponieważ rozwiązywał główny problem związany z trwałością RNA – zauważył prof. Jemielity.
Pierwsze badania kliniczne szczepionki przeciwnowotworowej, w której wykorzystano wynalazek polskich specjalistów wypadły pomyślnie przy leczeniu czerniaka.
Więcej w nagraniu audycji.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Krzysztof Michalski.
Polskie Radio 24/pr
Czas na naukę w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
_________________
Data emisji: 9.03.17
REKLAMA
Godzina emisji: 11:45
REKLAMA