Naukowcy odtwarzają metodę wytopu stali tyglowej
W Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie przeprowadzono eksperyment, który polegał na odtworzeniu metody wytopu stali tyglowej. To stop, który wytapiany był w starożytnych Indiach i Persji i z którego wykuwano legendarnej jakości miecze. W audycji Czas na Naukę mówili o tym pomysłodawca eksperymentu, archeolog Marek Woźniak (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW) i konserwator metalu Władysław Weker (Państwowe Muzeum Archeologiczne).
2017-07-20, 15:10
Posłuchaj
Eksperyment metalurgiczny był dopełnieniem międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej archeologii rejonów Morza Czerwonego.
Morze Czerwone od najdawniejszych czasów było jednym z głównych szlaków handlowych łączących świat śródziemnomorski z Afryką Wschodnią, Arabią i z Indiami. To tam handlowano wszelkimi towarami m.in. surowcami.
Jak podkreślił w Polskim Radiu 24 Marek Woźniak, określenie „stal tyglowa” odnosi się do metody produkcji. - Była to stal na najwyższym poziomie zaawansowania technicznego, najlepsza jaką można było wówczas wyprodukować – zaznaczył gość.
Władysław Weker zwrócił z kolei uwagę, że stal tyglowa charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami. - Wynika to z tego, że w Indiach są bardzo dobre rudy żelaza, niektóre złoża mają powyżej 90 proc. żelaza. Tamtejsi metalurgowie starożytni mieli więc dużą łatwość w pozyskiwaniu gotowego produktu opracowali metodę na bazie różnych doświadczeń – podsumował.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji była Katarzyna Złotnicka-Kobylecka.
Polskie Radio 24/pr
__________________
REKLAMA
Data emisji: 20.07.17
Godzina emisji: 11:45
REKLAMA