„Janosikowe” do poprawki

Komitet „STOP Janosikowe” składa projekt zmian w ustawie dotyczącej subwencji bogatszych samorządów na rzecz biedniejszych. – Chcemy, by „janosikowe” stało się normalnym, ucywilizowanym podatkiem – mówił w Magazynie Samorządowym Rafał Szczepański, autor reformy.

2015-08-11, 13:34

„Janosikowe” do poprawki
W 2014 roku, w ramach "janosikowego", najwyższe koszty z tytułu wpłat do budżetu państwa - 719,5 mln zł - poniosła Warszawa.Foto: pixabay/andrzej_b

Posłuchaj

11.08.15 Rafał Szczepański: „Chcemy, by "janosikowe" stało się normalnym, ucywilizowanym podatkiem.”
+
Dodaj do playlisty

Projekt zakłada m.in. możliwość, by samorząd, który nie jest w stanie zapłacić „janosikowego”, mógł zwrócić się do ministerstwa finansów o odroczenie spłaty lub podzielenie jej na raty. – Wiadome jest, że bogatsi płacą wyższe podatki, ale chodzi o to, by nie były one ściągane „po zbójecku” – wyjaśniał Rafał Szczepański.

Nowelizacja ustawy zakłada także większą rolę czynnika „ludnościowego” gmin i województw. Rafał Szczepański przywoływał w tym kontekście przykład stolicy.

– Warszawie wylicza się „janosikowe” według liczby zameldowanych w mieście osób, a nie zgodnie z faktyczną liczbą mieszkańców. W stolicy mieszka kilkaset tysięcy ludzi, którzy nie wnoszą pieniędzy do wspólnej kasy. Jednocześnie, przychody Warszawy są dzielone przez mniejszą liczbę mieszkańców, co sprawia, że statystyczny warszawiak jest bogatszy niż w rzeczywistości – podkreślał w Polskim Radiu 24 inicjator akcji „STOP Janosikowe”.

Więcej komentarzy w całej rozmowie.

REKLAMA

Polskie Radio 24/mp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej