Marynarka Wojenna. "Okręty podwodne są priorytetem"

- Wszystkie trzy propozycje okrętów podwodnych dla Polski są równorzędne - powiedział szef MON Antoni Macierewicz. Podtrzymał zapowiedź dokonania wyboru w tym roku, zapowiedział też zwiększenie zamówień na armatohaubicę Krab. O modernizacji polskiej armii mówili w audycji Café Armia Juliusz Sabak (portal Defence24), Mariusz Cielma (Nowa Technika Wojskowa) i Michał Likowski (Raport).

2017-11-04, 11:33

Marynarka Wojenna. "Okręty podwodne są priorytetem"
Okręt A26 szwedzkiego koncernu Saab. Foto: http://saab.com/naval/Submarines-and-Warships/submarines/A26/

Posłuchaj

04.11.2017 Juliusz Sabak, Mariusz Cielma i Michał Likowski o modernizacji wojska.
+
Dodaj do playlisty

Okręty podwodne - wraz z ofertą daleko idącej współpracy przemysłowej - proponują Polsce szwedzki koncern SAAB, niemiecka grupa TKMS (ThyssenKrupp Marine Systems) z okrętami typów 212A i 214 oraz francuska Naval Group (dawniej DCNS) proponująca okręt Scorpene uzbrojony w pociski MBDA.

Zdaniem Mariusz Cielmy okręty podwodne są dla Antoniego Macierewicza priorytetem w zakresie modernizacji marynarki wojennej. – Te cztery okręty podwodne to dodatkowy element, który ma spowodować, że marynarka wojenna uzyska "kły". Tutaj jest mowa nie tylko o łodziach podwodnych, ale też o pociskach manewrujących. Francuzi mają jedno i drugie, Szwedzi są znani ze skłonności do transferu technologii, natomiast oferta niemiecka opiera się od typową jednostkę, która będzie łatwa w serwisowaniu – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Według Michała Likowskiego potrzeba czasu, by ocenić poszczególne oferty. – Jeśli zespół ds. wyłonienia oferty dopiero zaczął się spotykać, to założenia o wyborze do końca roku są optymistyczne. By ocenić propozycje potrzeba kilkudziesięciu ekspertów i kilku miesięcy pracy. Niemieckie okręty są przystosowane do działań na Bałtyku, czego Francuzi nie mają – mówił ekspert.

W ocenie Juliusza Sabaka temat okrętów podwodnych mieli się od lat. – Możliwe, że decyzja została już podjęta i trzeba ją teraz odpowiednio udokumentować. Wokół tych samych trzech ofert krążymy od wielu lat. Trzeba przypomnieć, że podwodniacy są szkoleni latami, więc jeśli zezłomujemy stare okręty za dwa lata, a nie będziemy mieli nowych, to skończą się nam rezerwy ludzkie – wskazywał komentator.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Agnieszka Drążkiewicz.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

_______________________

REKLAMA

Cafe Armia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 04.11.2017

Godzina emisji: 09:33


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej