more_horiz

Samoloty MiG-29 wracają do służby. Ekspert: dobre wsparcie dla F-16

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 10:29
- Nie chodzi o to, żeby przy każdym zgłoszeniu z Poznania wysyłać samoloty F-16 na wschód Polski. Dodatkowo te MiGi-29 bardzo dobrze się nadają do codziennego szkolenia Wojska Polskiego - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Mariusz Cielma (miesięcznik "Nowa Technika Wojskowa").
Audio
Samolot MiG-29
Samolot MiG-29Foto: shutterstock.com/Maciej Konrad

Dowódca Generalny RSZ, po analizie wdrożonych zaleceń, podjął decyzję o wznowieniu eksploatacji samolotów MiG-29 - taką informację podał Inspektor Sił Powietrznych, gen. Jacek Pszczoła. Szef MON Mariusz Błaszczak potwierdził, że na początku przyszłego roku Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawi szczegóły wynegocjowanej z USA umowy na zakup samolotów F-35.

migi-1200-pap.jpg
MiG-i-29 wracają do służby. Loty wznowione po wielomiesięcznej przerwie

Uprawnienia pilotów

- Jeszcze trochę nas czeka komplikacji. Przez ten długi okres, kiedy samoloty nie latały, to piloci utracili uprawnienia. Teraz trzeba to wszystko poodtwarzać, pracowicie, na dwumiejscowych samolotach, panowie będą sobie wzajemnie kwalifikować loty i odzyskiwać te uprawnienia. Kolejnym problemem jest to, że przez te parę miesięcy spora część tych pilotów znalazła sobie inne zajęcia. Pilot, który nie lata przez pięć, sześć miesięcy przestaje się "czuć" pilotem. Nie było gwarancji, że te samoloty w ogóle wrócą. Mówiono, że te samoloty są bezpowrotnie stracone dla ludzkości, było to mocno niepewne. Ta niepewność odbiła się na ilości kadry. Samoloty będą wracać, lecz nie wszystkie. Wynika to m.in. z ich stanu technicznego - mówił Juliusz Sabak z Defence24.pl.

Wsparcie dla F-16

Mariusz Cielma (miesięcznik "Nowa Technika Wojskowa", DziennikZbrojny.pl) zwrócił uwagę na kwestię części zamiennych. - Jeśli chodzi o te części to problem jest w tym, że nie zawsze są ona kompatybilne. (...) Nasz przemysł lotniczy nie ma najlepszych stosunków z Federacją Rosyjską. Tu jest taki klincz. Ciężko wycofać ten samolot z sił powietrznych. Tu nie chodzi nawet o walory bojowe tego samolotu. Tu chodzi o to, że pary dyżurne wspomagają na co dzień F-16. Nie chodzi też o to, żeby przy każdym zgłoszeniu z Poznania wysyłać samoloty F-16 na wschód Polski. Po drugie te MiGi29 bardzo dobrze się nadają do codziennego szkolenia Wojska Polskiego - podkreślił ekspert. 

***

Więcej w nagraniu.

Audycję "Cafe Armia" prowadziła Agnieszka Drążkiewicz.

Polskie Radio 24/pb

______________________

Data emisji: 30.11.2019

Godzina emisji: 08.35

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem