"Historia pokazana z dwóch stron". Jarosław Rybak o swojej książce "Ból"
- Zacząłem się zastanawiać, jaką trzeba mieć motywację, żeby w biały dzień jeździć po tych samych trasach, realizując misję manifestującą obecność w danym regionie (...). Pokazujemy talibom, że jesteśmy, że się nie boimy i w ten sposób narażamy się na ataki - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Rybak, dziennikarz, autor książki "Ból" o rannych i lekarzach na wojnie.
2021-02-27, 09:49
Niedawno ukazała się książka "Ból", której autorem jest Jarosław Rybak, wieloletni dziennikarz wojskowy i autor książek o polskich misjach specjalnych. Reportaż opowiada o zagranicznej misji wojennej w Afganistanie, jednak nie z perspektywy walczących żołnierzy, a z perspektywy rannych i lekarzy wojskowych. W audycji "Cafe Armia" o swojej książce opowiadał sam autor.
Powiązany Artykuł
"Większość działań udało się zrealizować". Płk Głuszczak podsumował 2020 rok w Centrum Weterana
"Historia pokazana z dwóch stron"
Gość PR24 wyjaśnił, że jego książka jest zbiorem opowieści z Afganistanu. Zaznaczył, że duże znaczenie ma podtytuł książki "Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie".
- To historia pokazana z dwóch stron. Kilkanaście opowieści o żołnierzach ciężko rannych w Afganistanie i ratujących ich medykach - czy to ratownikach pola walki, którzy udzielali pomocy właśnie tam, na miejscu, w Afganistanie, w czasie operacji bojowej, czy o ratowniku, który latał w śmigłowcach MEDEVAC-u, czyli ewakuacji medycznej i on ratował w śmigłowcu, czy - potem - o lekarzach, pielęgniarkach w szpitalu polowym w Afganistanie, potem - już na końcu - o lekarzach w szpitalach w Polsce, rehabilitantach, którzy doprowadzali tych żołnierzy do sprawności - mówił Jarosław Rybak.
- "Intensywny rok szkoleniowy". Generał Jarosław Gromadziński o bilansie działań w 2020 r.
- Prezes PGZ o publikacjach ws. Grota: są podmioty, które nieprzychylnie patrzą na nasze uzbrojenie
"To mnie zainteresowało"
Autor książki mówił w audycji, że zbierał do niej materiały przez kilka lat. Jak wytłumaczył, przez wiele lat - jako dziennikarz - zajmował się jednostkami specjalnymi. Żołnierze tych jednostek zwrócili mu jednak uwagę, że ich działalność, choć bardziej spektakularna, jest znacznie bardziej bezpieczna, bo "komandosi działają w nocy, działają z zaskoczenia, są zwykle lepiej wyposażeni, lepiej wyszkoleni, zabezpieczenie ich operacji jest zdecydowanie lepsze, niż wojsk konwencjonalnych".
- To mnie właśnie zainteresowało. W pewnym momencie zacząłem się zastanawiać, jaką trzeba mieć motywację, żeby w biały dzień jeździć po tych samych trasach, realizując misję manifestującą obecność w danym regionie (...). Pokazujemy talibom, że jesteśmy, że się nie boimy i w ten sposób narażamy się na ataki - dodał Jarosław Rybak.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Cafe Armia"
Prowadzi: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: Jarosław Rybak (dziennikarz wojskowy, autor książek o polskich misjach specjalnych)
Data emisji: 27.02.2021
Godzina emisji: 08.35
REKLAMA
PR24/jmo
Polecane
REKLAMA