more_horiz

Nowe brygady w WOT. Dwie będą bronić granic Polski, jedna - stolicy

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 09:44
- Mamy nadzieję, że utworzenie stołecznej brygady WOT otworzy furtkę dla tych wszystkich, którzy czekali na WOT w stolicy - powiedział w Polskim Radiu 24 płk Marek Pietrzak, rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej. - Zadaniami tej brygady będzie głównie przygotowanie się do działań obronnych w mieście i reagowanie na sytuacje kryzysowe związane z dużą aglomeracją - powiedział żołnierz. 
Rzecznik WOT liczy na duże zainteresowanie stołeczną brygadąWOT
Rzecznik WOT liczy na duże zainteresowanie stołeczną brygadą WOTFoto: WOT/media.terytorialsi.wp.mil.pl/

Z początkiem stycznia minęło pięć lat od powołania Wojsk Obrony Terytorialnej. Ten najmłodszy rodzaj sił polskich zbrojnych liczy już sobie 32 tys. żołnierzy. W 2022 powstaną kolejne brygady - Mają to być: jednostka w Warszawie - stołeczna brygada OT, a także nadbużańska i przemyska - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik WOT płk Marek Pietrzak. 

- Te dwie ostatnie to będą brygady, których zadania będą dotyczyły stricte ochrony granicy państwowej. One będą bardzo mocno współdziałały z jednostkami Straży Granicznej. To spowoduje niejako też wydzielenie pewnych rejonów działania z obszaru jednostek, które do tej pory funkcjonują w tym obszarze, czyli 1 Podlaskiej Brygady OT i 2 Lubelskiej Brygady OT - zaznaczył Marek Pietrzak. 

"Przygotowanie się do działań w mieście"

W ocenie gościa "Cafe armia" "na pewno dużym zainteresowaniem będzie cieszyła się stołeczna brygada WOT". - Wielokrotnie mieszkańcy stolicy wskazywali na to, że chętnie wstąpiliby do WOT, jednakże brak batalionu, jednostki bezpośrednio usytuowanej w stolicy, powodował to, że nie decydowali się na ten krok. Mamy nadzieję, że utworzenie stołecznej brygady WOT otworzy furtkę dla tych wszystkich, którzy czekali na WOT w stolicy - zaznaczył. 

- Zadaniami tej brygady będzie głównie przygotowanie się do działań obronnych w mieście, również reagowanie na sytuacje kryzysowe związane z dużą aglomeracją, jaką jest Warszawa i okolice - przyznał płk Marek Pietrzak. 

Piętnaście brygad i jeden batalion dowodzenia

Rozmówca Agnieszki Drążkiewicz przyznał, że nowe brygady nie mają jeszcze formalnie wskazanych dowódców, zatem "nie uruchomił się proces formowania w znaczeniu naboru żołnierzy". 

Obecnie Dowództwu WOT podlega piętnaście brygad OT, dwa centra szkolenia i batalion dowodzenia. W planach jest rozpoczęcie formowania także Jednostki Wojskowej Gryf, w której skład mają wejść absolwenci kursu działań niekonwencjonalnych, przeprowadzonego przez żołnierzy z doświadczeniem z Wojsk Specjalnych. Patronem jednostki jest uczestnik Powstania Warszawskiego, gen. dyw. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. Gryf, żołnierz batalionu AK "Parasol".

Posłuchaj
21:41 RzecznikWOT-PR24_mp3 2022_01_15-08-37-37.mp3 Płḱ Marek Pietrzak o planach rozwoju WOT i utworzeniu trzech nowych brygad ("Cafe armia"/ PR24)

W rozmowie więcej o planach WOT na 2022. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

Czytaj także: 

***

Audycja: "Cafe armia"

Prowadzący: Agnieszka Drążkiewicz

Gość: płk Marek Pietrzak (rzecznik WOT)

Data emisji: 15.01.2022

Godzina emisji: 8.33


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem