more_horiz

Płonie most Krymski. "Idzie zima, która może oznaczać koniec wojny"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2022 09:47
- Może rzeczywiście, tak jak mówiono na Warsaw Security Forum, zima nadchodzi i ta zima będzie oznaczać koniec wojny, a według niektórych - także rozpad imperium rosyjskiego. Zobaczymy - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Głowacki z Magazynu "Raport", komentując informacje o eksplozji na moście Krymskim. Znaczenie tego zdarzenia oceniał w audycji "Cafe armia" także Mariusz Cielma z "Nowej Techniki Wojskowej".
Na moście Krymskim doszło w sobotę rano do eksplozji, która prawdopodobnie doprowadziła do jego poważnych zniszczeń, a być może całkowicie wyłączyła go z użytkowania
Na moście Krymskim doszło w sobotę rano do eksplozji, która prawdopodobnie doprowadziła do jego poważnych zniszczeń, a być może całkowicie wyłączyła go z użytkowaniaFoto: shutterstock.com/Natasha-Aleksandra

Na okupowanym przez Rosję Krymie wybuchł pożar na moście Kerczeńskim (Krymskim), łączącym półwysep z Tamaniem. Według wstępnych, niepotwierdzonych informacji doszło do wybuchu kolejowej cysterny z paliwem. Media ukraińskie donoszą, że zapaliła się również część linii kolejowej.

Mieszkańcy Kerczu publikują w mediach społecznościowych filmy, przedstawiające most, ogarnięty pożarem i wielki pióropusz czarnego dymu. Według internautów ogień pojawił się około 6 rano. Na przeprawie przez cieśninę wstrzymano zarówno ruch kolejowy, jak i transport kołowy.

Płonie Most Krymski. To robota Ukraińców?

W Polskim Radiu 24 o eksplozji na moście mówili Mariusz Cielma i Bartosz Głowacki. Goście audycji zauważyli, że choć jest możliwe, aby eksplozja cysterny z paliwem była przypadkiem, to jednak wiele wskazuje na to, że mogło to być celowe działanie Ukraińców.

Mariusz Cielma zwracał uwagę na ogromne znaczenie zniszczenia mostu Kerczeńskiego. Przypomniał, że była to wielka inwestycja Rosji, która miała ogromne znaczenie symboliczne - połączenie Krymu z Federacją Rosyjską po jego okupacji w 2014 roku. Ale też nie do przecenienia było znaczenie praktyczne mostu, który służył Rosji do przerzucania na Krym i dalej na Ukrainę rosyjskich wojsk i sprzętu.

Bartosz Głowacki wspomniał, że jeśli eksplozja na moście Krymskim była przypadkowa, to "tym lepiej dla Ukrainy i tym gorzej dla Rosji". Jeśli jednak to było celowe działanie, to świadczy ono o ukraińskiej ofensywie. - Może rzeczywiście, tak jak mówiono na Warsaw Security Forum, zima nadchodzi i ta zima będzie oznaczać koniec wojny, a według niektórych - także rozpad imperium rosyjskiego. Zobaczymy - mówił Głowacki.

Most Krymski, zbudowany w 2018 roku, łączy okupowany Półwysep Krymski z rosyjskim Krajem Krasnodarskim. Rosjanie transportują nim żołnierzy i sprzęt wojskowy dla oddziałów, które dokonały inwazji na Ukrainę.

Czytaj również:

* * *

W audycji poruszono także kwestie nowego uzbrojenia polskiej armii - m.in. programu Narew, którego pilotażową formą jest tzw. mała Narew - zakupów nowych śmigłowców oraz samolotów F-35 dla Sił Zbrojnych RP.

Poruszono także pomysł dołączenia Polski do programu Nuclear Sharing, polegającego na posiadaniu w kraju arsenału jądrowego innych państw NATO oraz o doktrynie walki z użyciem broni jądrowej.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:29 PR24_mp3 2022_10_08-08-35-40_CA.mp3 Eksperci i publicyści o eksplozji na moście Krymskim oraz o modernizacji polskiej armii ("Cafe armia" / PR24)

* * *

Audycja: "Cafe armia"
Prowadzi: Agnieszka Drążkiewicz
Goście: Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa"), Bartosz Głowacki (Magazyn "Raport")
Data emisji: 08.10.2022
Godzina emisji: 08.35

IAR/PR24/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także