Gen. Marciniak: dopiero zaczynamy odbudowywać systemy obrony powietrznej
- To nie jest tak, że pójdziemy do sklepu z samolotami i kupimy na jutro eskadrę F-35 albo tysiąc rakiet do Patriota. Na te elementy czeka się czasami latami - mówił w Polskim Radiu 24 Gen. Michał Marciniak, pełnomocnik MON ds. Budowy Systemu Zintegrowanej Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej. Gościem "Cafe armia" był również Gen. rezerwy, Jacek Pszczoła, były inspektorem sił powietrznych, wiceprezes Fundacji Alioth.
2025-07-12, 15:30
Uwzględniając zakup technologii umożliwiający produkcję w naszym kraju komponentów do systemów Patriot (np. wyrzutni M903), do tej pory Polska zainwestowała w amerykańskie systemy 17,3 mld dolarów. Mają one stanowić główny składnik programu "Wisła", czyli modernizacji obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu do zwalczania środków napadu powietrznego takich jak rakiety balistyczne średniego zasięgu, rakiety samonaprowadzające, samoloty i drony.
Posłuchaj
Obrona powietrzna to nie tylko rakiety
Gen. Marciniak wyjaśniała, że obrona powietrzna składa się z kilku komponentów. Są to systemy naziemnej obrony powietrznej, w których jest całe spektrum systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Kolejnym elementem są siły powietrzne i samoloty, następnym zaś wojska radiotechniczne, które zapewniają informacje dotyczące tego, co się w powietrzu dzieje oraz elementy walki radioelektroniczna, czyli zakłócanie systemów przeciwnika.
Jak stwierdził gość audycji, istotny jest również najmniej zmilitaryzowany komponent, system powszechnej obrony przeciwlotniczej, dotyczący m.in. schronów i systemie alarmowania społeczeństwa. Jak podkreślał, konieczne jest tu "współdziałanie i świadomość społeczeństwa". - Założę się o duże pieniądze, że dzisiaj gdybyśmy uruchomili system alarmowy w centrum Warszawy, to większość mieszkańców myślałaby, że jest to jakiś piknik, jakiś happening - komentował.
"Przesiadamy się na bardzo nowoczesny sprzęt"
- Trzeba pamiętać o tym, że my systemy naszej obrony powietrznej, szeroko pojęte, dopiero zaczynamy budować, właściwie powinienem powiedzieć, odbudowywać (…). Kiedyś mieliśmy cztery brygady rakietowe obrony powietrznej, dzisiaj mamy jedną. I to są właśnie te konsekwencje, tego, jak kiedyś ścinano jedne z ważniejszych elementów obrony powietrznej. Teraz próbujemy to odbudować. To nie jest tak, że pójdziemy do sklepu z samolotami i kupimy na jutro eskadrę F-35 albo kupimy tysiąc rakiet do Patriota. Na te elementy czeka się czasami latami. Z mojego podwórka mogę powiedzieć, że na "Wisłę" kontrakt został podpisany w 2018 roku, a wstępną gotowość operacyjną dywizjon osiągnął w grudniu 2024 roku (...). My przesiadamy się na bardzo nowoczesny sprzęt, który wymaga zupełnie innego podejścia - zaznaczył.
Gen. Jacek Pszczoła również podkreślał te aspekty. - Terytorium Polski jest bardzo duże i nie jesteśmy w stanie obrony takiej powietrznej, która zabezpieczy każdego obywatela przed środkami napadu powietrznego, ale musimy ją tak zbudować, aby do każdego obywatela doszła informacja, że taki napad się rozpoczął, żeby obywatel wiedział, jak się ma zachowywać i żeby instytucje państwa też wiedziały, jak się zachowywać - podkreślał.
Jak dodał ekspert, konieczne są dalsze zakupy nowoczesnych samolotów. - Jeżeli mamy przewagę w powietrzu, dajemy swobodę w sferze militarnej do działania innych domen - zaznaczył.
Amerykańska bateria Patriot w wersji podstawowej kosztuje około miliard dolarów, a do jej obsługi potrzeba 90 osób. W skład baterii (zestawu) wchodzi m.in. radar, stacja kierowania ogniem oraz zespół 6-8 wyrzutni rakiet.
Na całym świecie w służbie jest prawie 180 kompleksów Patriot. Używa ich lub złożyło na nie zamówienie 19 krajów, w tym Polska. Cena jednej takiej baterii to ok. 1 miliard dolarów.
***
Audycja: Cafe Armia
Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz
Goście: Gen. Michał Marciniak - pełnomocnik MON ds. Budowy Systemu Zintegrowanej Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej oraz generał rezerwy, Jacek Pszczoła - były inspektor sił powietrznych, wiceprezes Fundacji Alioth
Data emisji: 12.07.2025
Godzina emisji: 8.35
Źródło: Polskie Radio 24 / ka