more_horiz

Onet krytykuje karabinki Grot. Rzecznik Agencji Uzbrojenia: zostały dopracowane przez ostatnie lata

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2023 09:40
 - Idea polega na tym, żeby intensywnie eksploatować karabinki Grot, które trafiają do jednostek. Tylko wtedy można wykryć, czy wszystko zostało wykonane na tip-top - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek.
Fabryka Broni Łucznik dostarczy do Sił Zbrojnych RP do końca 2026 roku blisko 88 tys. kolejnych karabinków Grot C16 FB-A2 kal. 5,5645 mm
Fabryka Broni Łucznik dostarczy do Sił Zbrojnych RP do końca 2026 roku blisko 88 tys. kolejnych karabinków Grot C16 FB-A2 kal. 5,56×45 mmFoto: Jacek Szydłowski/Forum

Portal Onet opublikował tekst poświęcony produkowanym w radomskim "Łuczniku" karabinkom Grot, które wchodzą obecnie na wyposażenie polskich żołnierzy jako ich podstawowe uzbrojenie. Wiele takich karabinków zostało również przekazanych wojsku ukraińskiemu, jako część wsparcia sprzętowego w obronie przed rosyjską agresją.

Autorzy publikacji powołują się na notatkę, która po wspólnych ćwiczeniach polskich i ukraińskich żołnierzy sił specjalnych miała trafić do dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych gen. Sławomira Drumowicza. W notatce miały znaleźć się informacje na temat licznych wad i usterek karabinków. Jak czytamy, chodzi m.in. o notoryczne zacinanie się broni, problemy z umocowaniem lufy oraz celownikiem, a także niską celność grotów.

Gościa Polskiego Radia 24 podkreślił, że karabinki Grot w całości zostały opracowane przez polski przemysł. - Pojawiają się na ich temat negatywne doniesienia. Już te poprzednie spotkały się zaskarżeniem pewnych środowisk przez wykonawcę. To jest nowy karabinek, który "dojrzewa". Pierwsza wersja A0 została zamówiona w 2017 roku i posiadała pewne mankamenty. Karabinki zostały dopracowane przez ostatnie lata. Usprawniono iglice, okładziny termiczne i regulatory gazowe. W nowszych wersjach również mogą pojawiać się niedociągnięcia. Są różne partie produkcyjne, pojawiają się zgłoszenia reklamacyjne. Idea polega jednak na tym, żeby intensywnie eksploatować karabinki, które trafiają do jednostek. Tylko wtedy można wykryć, czy wszystko zostało wykonane na tip-top. Karabinek jest na gwarancji - powiedział ppłk Krzysztof Płatek. 

Zwrócił też uwagę, że ta kwestia dotyczy również innych wyrobów. - Zdarza się, że producenci samochodów ogłaszają kampanię, iż należy cofnąć pojazdy do warsztatów, bo w danej partii pojawił się błąd. Takie rzeczy powtarzały się również ws. samolotów, w tym boeingów  - tłumaczył rzecznik Agencji Uzbrojenia.

Posłuchaj
21:42 PR24_mp3_20230311083515.mp3 Ppłk Krzysztof Płatek gościem Agnieszki Drążkiewicz (Cafe Armia)

 

Pod koniec lutego MON poinformowało o podpisaniu aneksu o wartości ok. 1 mld zł do obecnie realizowanej umowy z lipca 2020 r. Oznacza on zwiększenie dostaw karabinków MSBS GROT dla Sił Zbrojnych RP. Zgodnie z aneksem, Fabryka Broni Łucznik dostarczy do Sił Zbrojnych RP do końca 2026 roku blisko 88 tys. kolejnych karabinków Grot C16 FB-A2 kal. 5,56×45 mm. W efekcie, całkowite zamówienie MON będzie obejmować łącznie blisko 184 tys. karabinków, a całkowita wartość umowy wyniesie ok. 2,1 mld zł brutto. Poprzedni aneks został podpisany na początku stycznia; wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak mówił, że Wojsko Polskie potrzebować będzie co najmniej 300 tys. karabinków, a także broni przeznaczonej dla rezerwistów.

W 2022 r., po inwazji Rosji na Ukrainę, pewna liczba grotów została przekazana żołnierzom ukraińskim w ramach udzielanej przez Polskę pomocy sprzętowej. Ponadto nieznana liczba grotów została sprzedana dowództwu Sił Specjalnych USA, a także nieznanemu państwu z regionu Afryki Wschodniej.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Cafe Armia

Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz

Gość: ppłk Krzysztof Płatek (rzecznik Agencji Uzbrojenia) 

Data emisji: 11.03.2023

Godzina emisji: 8.36

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także