Spada bezrobocie w Polsce

Liczba bezrobotnych systematycznie spada – wynika z badań. Według GUS w lipcu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 10,1 proc., podczas gdy w czerwcu 10,3 procenta. Jednak czy w Polsce naprawdę przybywa ludzi aktywnych zawodowo? O tym w burzliwej rozmowie Pulsu Gospodarki. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Marek Tejchman, Dziennik Gazeta Prawna, Łukasz Kozłowski, Pracodawcy RP i Bogdan Grzybowski, OPZZ.

2015-08-25, 12:04

Spada bezrobocie w Polsce
Istnieje duża szansa, że w niedługim czasie doczekamy się jednocyfrowej stopy bezrobocia.Foto: flickr/Joergelman

Posłuchaj

25.08.15 Łukasz Kozłowski: „Wciąż rozwijamy się w tempie 3,5 proc. rocznie jeśli chodzi o dynamikę wzrostu PKB i osiągamy przyzwoite przyrosty zatrudnienia (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Łukasza Kozłowskiego, spadek bezrobocia w czerwcu i lipcu jest wynikiem zatrudnienia pracowników w pracach sezonowych. Jak wskazywał gość Pulsu Gospodarki, trend ten odwróci się już w październiku.

– Bezrobocie zacznie rosnąć w momencie kiedy skończą się prace sezonowe. Jednak czynnik koniunkturalny działa bardzo pozytywnie. Wciąż rozwijamy się w tempie 3,5 proc. rocznie jeśli chodzi o dynamikę wzrostu PKB i osiągamy przyzwoite przyrosty zatrudnienia – powiedział.

Optymizmu Łukasza Kozłowskiego nie podzielił Bogdan Grzybowski. Jak informował przedstawiciel OPZZ, w Polsce zarejestrowanych bezrobotnych wciąż jest zbyt wielu – 1,6 mln.

– Dodatkowo jest jeszcze ok. pół miliona bezrobotnych, którzy nie są zarejestrowani, ponieważ są zniechęceni poszukiwaniem pracy w Urzędach Pracy. Do tego należy dodać 600 tys. absolwentów. W sumie mamy więc 2,7 mln bezrobotnych – mówił gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Marek Tejchaman jednak podważył rachunki przedstawiciela OPZZ dotyczące ilości bezrobotnych.

– Zsumował Pan trzy liczby z trzech zupełnie innych badań: danych o oficjalnym bezrobociu, danych ze wskaźnika dotyczącego aktywności zawodowej i liczbę absolwentów kończących uczelnię. To jest manipulacja – podkreślał gość Pulsu Gospodarki

– Lepiej analizować wyniki badań aktywności ekonomicznej ludności, które są dokonywane na potrzeby Eurostatu przez GUS. Ich celem jest pokazywanie prawdziwej stopy bezrobocia – dodał Łukasz Kozłowski.

Więcej o rynkach pracy w Polsce w całej audycji.

REKLAMA

W programie była również mowa m.in. o wydajności systemu emerytalnego. Goście Pulsu Gospodarki zastanawiali się, czy Polskę będzie stać na wypłacanie emerytur za 10, 15 i 20 lat.

Audycje prowadził Błażej Prośniewski.

Polskie Radio 24/dds/wj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej